E mërkurë, 21.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

71 kuaj me karroca përshëndetën para qitjes me 41 lloje armësh të Luftës së Parë Botërore.
62-vjetori i kurorëzimit të Elizabetës
Londra ka celebruar 62-vjetorin e kurorëzimit të Mbretëreshës Elizabetë.

Me këtë rast trupat mbretërore performuan në Hyde Park në një ceremony mbresëlënëse.

71 kuaj me karroca përshëndetën para qitjes me 41 lloje armësh të Luftës së Parë Botërore.

Mbretëresha u kurorëzua në Westminster Abbey më 2 qershor të vitit 1953, kur ajo ishte vetëm 27-vjeçe.

Ajo erdhi në fron më 6 shkurt të 1952, kur i ati i saj Xhorxh i 6 u nda nga jeta.

Në shtator Mbretëresha do të bëhet monarkja që i ka shërbyer më shumë Britanisë, duke tejkaluar mbretërimin e Viktorias.

Impenjimi i fundit zyrtar në publik ishte javën e kaluar në parlamentin britanik, në publikimin e axhendës legjislative e cila u bë me një ceremoni tradicionale dhe madhështore.

Publikuar: 03.06.2015 | 12:03
Lexuar: 637 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime