E mërkurë, 21.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Vullkan është e vendosur në qendër të tokës në një lartësi prej 5897 metra, dhe të premten filloi të hedh hyrin vullkanik në një lartësi prej 8 km.
Zgjohet një nga vullkanet më të rrezikshme në botë (VIDEO)

Ekuador shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të zgjimit të vullkanit Cotopaxi, pranë qytetit Kito. Ky vullkan është konsideruar si një nga më të rrezikshmit në botë, dhe për këtë shkak është evakuuar popullsia.

Vullkan është e vendosur në qendër të tokës në një lartësi prej 5897 metra, dhe të premten filloi të hedh hyrin vullkanik në një lartësi prej 8 km.

Të shtunën, vullkani filloi të del një përzierje e gazrave vullkanik, hirit dhe gurëve, transmeton TetovaSot.

“400 njerëz janë evakuar të cilët jetojnë në afërsi të vullkanit”, tha presidenti i Ekuadorit Rafael Correa në fjalimin e tij të përjavshëm në radio dhe në televizion.

Cotopaxi është një nga tetë vullkanet aktive në Ekuador, dhe shkencëtarët e konsiderojnë atë një nga më të rrezikshmey në botë për shkak të sasisë së madhe të borës në krye dhe për shkak se në afërsisë e tij jetojnë disa njerëz.

Publikuar: 17.08.2015 | 01:15
Lexuar: 831 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime