E premte, 19.10.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Kultura materiale dhe historia e qytetit tė Prishtinės

Publikuar: 23.06.2010 | 17:33
Lexuar: 23410 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
avni gashi (23/11/2010 18:52:41) Jan te qelluara tema te tilla se pse permes ketyre temave jemi me afr njohurive te lashtesis son.Diktaturat e shtetev okupuese umunduan te na qfarosin etnikisht si komb.Populli shqiptar uberi ball keti etnocidi duke iruajtur vlerat arbnore me shekuj.Meqellime te caktuara rrenoj objekte te banimit te cilat ishin te ndertuar nga dheu dhe guri muret ogjaqet, apovatrat qe sherbenin per ngrohje dhe zirjen e ushqimit.Qka dote thot se te ghitha ishin te ndertuara prej gurit dhe dheut,njetradicionale elasht ilire te tera te punuar nga guri.Komenti im esht se qe nga viti 1968 kan filluar sidomos ne vendet rurale te treves se llopushes ngadal te ndrushohet stili i banimit me materjale moderne.Per te gjith ata studjues te cilet merren me keto studime mendoj se duhet kerkuar ne arhivat e rtp rtk publik ikosoves.Saksisht nuk me kujtohet por kaqen nje kronik fshati egjiruar nga kamermani MURAT ZEKA neket dokumentar shihen objektet e ndertimit ne FSHATIN SFERKE te klines tegjitha nga guri dhe dheu esi pjes lidhese druri.Dhe qkanaban te veqojm se pothuaj 70 perqin jan te ndertuar nga muratoret apo ndertimtaret te po keti fshati.Qka asht pertu vequar se edhe sot ket tradit e ruajn brezat tan qe merren vetem me ndertimin e gurit.GURI SFERK E GSHIT KOMENTUESI
drita hyseni (16/05/2011 13:51:57) keto qka jan shkruar jan te qelluara te gjitha jan te verteta jo fantastike apo te trilluara ok
arbeni (14/10/2011 22:37:34) kishat e kosoves ,gracenices jane ndertuar nga justiniani perandor bizantin nga kosova dhe jane para sllave turp per kosoven qe i quan monumente serbe akoma me keq qe nuk ka nja kateder per studime bizantine kur dihet qe kosava ka qene pushka e bizantit.
diellza (05/09/2012 12:45:52) shum te mira
blerta (06/09/2012 15:30:55) t mira shum veq t kishit shkru edhe per diqka tjeter mos keqkuptoni
Erdonita (10/09/2012 17:18:34) shuum mirė
erionaa (11/09/2012 09:03:40) shumė mir gjithĒka e vertet
alma (13/09/2012 09:34:24) shum keq

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime