E diel, 9.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Pjesa tjetër e mjeteve, apo 6 milionël euo të cilat nuk do të rishkruhen, mbeten për plasim nga na e bankave në ekonomi në lloj të kredive dhe në atë mënyrë përmirësim i likuiditetit të ekonomisë, thonë nga Minsitria e Financave.
Gjashtë milionë euro do të derdhen në ekonomi në bazë të letrave shtetërore me vlerëNë ekonomi këtë javë do të derdhen 365 milionë denarë apo 6 milionë euro mjete të freskëta në bazë të pagesës së letrave të arritura shtetërore me vlerë nga ana e Minsitrisë së Financave.

Në bazë të letrave deri më tani të edituara me vlerë Ministria e Financave do të paguajë 600 milionë denarë apo 9,8 milionë euro, ndërsa në ankanin e sotëm të paralajmëruar Minsitria paralajmëroi se do të rishkruajë vetëm 235 milionë denarë apo 3,8 milionë euro nga ato mjte.

Pjesa tjetër e mjeteve, apo 6 milionël euo të cilat nuk do të rishkruhen, mbeten për plasim nga na e bankave në ekonomi në lloj të kredive dhe në atë mënyrë përmirësim i likuiditetit të ekonomisë, thonë nga Minsitria e Financave.

Nga atje sqarojnë se kohët e undit editojnë letra afatgjate me vlerë, përkatësisht 5, 10 apo 15 bono vjetore në mënyrë primare me kërkesë të shoqatave pensionale, të cilat investojnë në letra shtetërore me vlerë si instrumente më të sigurta në tregun e kapitalit, përkatësisht për siguri më të madhe të depoziteve pensionale.

Publikuar: 25.08.2015 | 13:25
Lexuar: 648 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime