E mërkurë, 21.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Fotografia e Nick Ut, me 9 vjeçaren Phan Thi Kim Phuc, vajza e re që shihej e zhveshur duke vrapuar nëpër një rrugë, ishte bërë ikonë e Luftës në Vietnam.
Fotografitë që ndryshuan rrjedhën e historisë (Foto)
Fotografia e tre vjeçarit sirian Aylan Kurdi me fytyrë në tokë, në brigjet e Turqisë ka ngjallur debat nëpër gjithë botën në lidhje me atë se çka po bën Europa për refugjatët.

Pas kësaj fotografie, nuk është ngritur vetëm pyetja se çka po bën Europa, por edhe çka po bëjnë vendet myslimane.

BBC shkruan se Europa po përjeton krizën më të madhe që prej Luftës së Dytë Botërore.

Por, a mundet një fotografi ta definojë një krizë nëpër të cilën po kalon bota? A mundet një fotografi të ndikojë në mendjet e njerëzve.

Fotografia e Nick Ut, me 9 vjeçaren Phan Thi Kim Phuc, vajza e re që shihej e zhveshur duke vrapuar nëpër një rrugë, ishte bërë ikonë e Luftës në Vietnam.

“Ky fëmijë do të mund të ishte njëri nga ne”, thotë Brett Rogers, drejtor i Galerisë në Londr.

“Por nuk mendoj se kjo ndryshon diçka derisa qeveritë nuk duan të veprojnë”, vazhdon ai. /zeri/

Publikuar: 04.09.2015 | 11:02
Lexuar: 720 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime