E mërkurë, 21.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Në cilësi të pjesëmarrësit aktiv në këtë Konferencë të rendësishme u ftua dhe Dekani i Fakultetit të Filologjisë - Doc. dr. Fatmir Sulejmani, kumtesa e të cilit zgjoi interesim dhe nxiti debat frytdhënës.
Prezantim i denjë i Dekanit të Fakultetit të Filologjisë, Doc. dr. Fatmir Sulejmanit në Konferencën shkencore ndërkombëtare, të organizuar në Tiranë  nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë


Më 9 nëntor 2015, Akademia e Shkencave e Shqipërisë organizoi Konferencën shkencore ndërkombëtare me temë: “Letrat shqipe dhe gjuhët e tjera të letërsisë shqiptare”.

Ishte kjo konferenca e parë lidhur me këtë temë interesante që preku çështjen e ndjeshme të statusit të një numri të madh krijuesish dygjuhësorë e shumëgjuhësorë, të cilët, aktualisht, krahas krijimtarisë letrare në gjuhën shqipe, shkruajnë edhe në ndonjë gjuhë tjetër.

Pjesëmarrës në këtë Konferencë ishin studiues shumë të njohur, si: Akad. Floresha Dado, Akad. Francesko Altimari, Akad. Tito Jochalas, Akad. Rexhep Qosja, Akad. Jorgo Bulo, Akad. Sabri Hamiti, Prof. Aurel Plasari, Prof. Shaban Sinani, Prof. Matteo Mandala, Prof. Elio Miracco, Prof. Ardian Kyçiku, Prof. Bashkim Kuçuku, Prof. Dhori Q, Qiriazi, Prof. Konstantina Evangelou, Prof. Zeqirja Neziri, Prof. Dhurata Shehri, Prof. Anila Omari, Prof. Kujtim Shala dhe Dr. Arjan Leka.

Në cilësi të pjesëmarrësit aktiv në këtë Konferencë të rendësishme u ftua dhe Dekani i Fakultetit të Filologjisë - Doc. dr. Fatmir Sulejmani, kumtesa e të cilit zgjoi interesim dhe nxiti debat frytdhënës.

Ai foli për Receptimin e veprës dygjuhësore të Luan Starovës nga lexuesit shqiptarë dhe maqedonas, duke sjellur të dhëna interesante për përvojën e shteteve dhe kulturave të tjera të botës lidhur me pranueshmërinë apo mospranueshmërinë e këtij grupi të shkrimtarëve brenda letërsive të caktuara nacionale…

Pa dyshim se pjesëmarrja e një mësimdhënësi të Universitetit Shtetëror të Tetovës në një eveniment kaq të rëndësishëm shkencor, përveç Doc. dr. Fatmir Sulejmanit, i bën nder dhe Universitetit tonë.
Prezantim i denjë i Dekanit të Fakultetit të Filologjisë, Doc. dr. Fatmir Sulejmanit në Konferencën shkencore ndërkombëtare, të organizuar në Tiranë  nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë
Prezantim i denjë i Dekanit të Fakultetit të Filologjisë, Doc. dr. Fatmir Sulejmanit në Konferencën shkencore ndërkombëtare, të organizuar në Tiranë  nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë
Prezantim i denjë i Dekanit të Fakultetit të Filologjisë, Doc. dr. Fatmir Sulejmanit në Konferencën shkencore ndërkombëtare, të organizuar në Tiranë  nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë

Publikuar: 11.11.2015 | 16:12
Lexuar: 728 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime