E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Guo ka garuar në Lojërat olimpike në Berlin në vitin 1936 në disiplinën gjuajtje e diskut, me ç'rast ka arritur rekord kombëtar kinez me gjuajtje prej 41,07 metra, që megjithatë nuk ka qenë e mjaftueshme të plasohet në finale.
Ka vdekur garuesi më i vjetër i Olimpiadave


Deri tani pjesëmarrësi më i vjetër i disa Lojërave Olimpike, kinezi Guo Jie, ka vdekur në moshën 103 vjeçare.

Guo ka garuar në Lojërat olimpike në Berlin në vitin 1936 në disiplinën gjuajtje e diskut, me ç'rast ka arritur rekord kombëtar kinez me gjuajtje prej 41,07 metra, që megjithatë nuk ka qenë e mjaftueshme të plasohet në finale.

Për ta nderuar këtë garues të Olimpiadës, Komiteti olimpik kinez e përfshiu Guo midis bartësve të pishtarit me zjarrin olimpik në hapjen e Olimpiadës verore në Pekin në vitin 2008.

Publikuar: 17.11.2015 | 11:44
Lexuar: 530 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime