E hënë, 17.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

E dyta është privatësia dhe mbikqyrja. Ata që mendonin se aktiviteti i tyre po përgjohej kishin më pak gjasa që të ktheheshin.
Ja pse nuk largoheni dot nga Facebook

Nëse keni menduar që të lini Facebook përgjithmonë, nuk jeni të vetmit Vetëm vitin e kaluar një fushatë që ftonte përdoruesit të largoheshin nga faqja për 99 ditë, zbuloi se çdo 33 ditë ata ishin të disponueshëm.

Cornell University ka analizuar më shumë se 5 mijë sondazhet për të kuptuar se çfarë i mban lidhur njerëzit me këtë media sociale që kanë në plan të braktisin. Veprimi i largimit nga ky rrjet dhe më pas rikthimi quhet “rikthim në median sociale”, sipas Eric Baumer, drejtuesi i studimit.

Duke përdorur të dhënat e 99daysoffreedom.com studiuesit patën mundësinë të targetonin individë që ishin të gatshëm të largoheshin, por se nuk e bënin dot vetë këtë gjë.

Duke studiuar këtë informacion grupi gjeti katër fakte kryesore pse ata ktheheshin, apo nuk ktheheshin.

E para ishte varësia që kishin ata që ishin mjaft të lidhur me Facebook, dhe që kishin më shumë tendencë të ktheheshin. Një nga të studiuarit thoshte se në 10 ditët e para sapo hapte internetin shkonte direkt te shënja e Facebook.

E dyta është privatësia dhe mbikqyrja. Ata që mendonin se aktiviteti i tyre po përgjohej kishin më pak gjasa që të ktheheshin.

Ata që përdorin Facebook për të ditur se çfarë mendojnë të tjerët për të, dhe që e menaxhojnë, janë më të prirur për tu rikthyer.

E fundit, grupi studiues gjeti se përdoruesit e Facebook janë më të prirut të mos rikthehen në këtë rrjet social nëse janë të pranishëm në rrjete të tjera. Ata që reflektonin rolin e duhur të teknologjisë në jetën e tyre sociale ishin më të gatshëm për tu rikthyer.

Në shumicën e rasteve, njerëzit që i riktheheshin Facebook, por ndryshonin mënyrën e përdorimit duke fshirë aplikacionin nga telefoni i tyre, duke hequr disa miq apo kufizimin e kohës që ata shpenzonin në këtë llogari.

Publikuar: 16.12.2015 | 11:58
Lexuar: 671 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime