E enjte, 13.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Përveç Holandës, Luksemburgut dhe Monakos, të cilët të vetmit kanë mesatare të ndërlidhjes deri në 86 për qind, vendet e tjera mbeten prapa në këtë hulumtim.
Maqedonia e para në Evropë sipas mundësisë për akses në internet në kapacitete akomodimi


Maqedonia është bindshëm e para në Evropë, sipas mundësisë për akses në internet, si shërbim i turistëve dhe udhëtarëve në dhoma për akomodim, që ofrohen në internet faqen "Hometogo".

Hulumtimin, që e ka bërë kjo ueb faqe, tregon se në Maqedoni përqindja e kapaciteteve të këtilla akomoduese përmes internetit, arrin 97,2 për qind.

Kjo është larg mesatares në Evropë, e cila arrin 65 për qind, por edhe mbi mesataren e destinacioneve prijëse të Evropës Perëndimore.

Përveç Holandës, Luksemburgut dhe Monakos, të cilët të vetmit kanë mesatare të ndërlidhjes deri në 86 për qind, vendet e tjera mbeten prapa në këtë hulumtim.

Befasi më të madhe është pozicioni i Suedisë, e cila është e renditur e fundit, edhe pse në vitin 2015, ka qenë sipas shpejtësisë së internetit.

Befasi të madhe paraqet edhe informacioni se Danimarka dhe Finlanda (së bashku me Suedinë), janë në fund të listës evropiane. Në këto tri vende, të njohura sipas standardit të tyre të përgjithshëm të lartëm mundësi që të ketë akses deri në internet, është vetëm në katër prej dhjetë lokaliteteve për dhënie me qira.

"Hometogo" ka zbatuar anketë në 44 vende evropiane dhe me kët rast është konfirmuar se në Maqedoni, si dhe në Bjellorusi dhe Serbi, të cilat janë të renditura si vendi i dytë dhe i tretë, mundësi për internet lidhje ka në 19 prej 20 dhomave (lokalitete) për dhënie me qira, të cilat ndodhen në këtë internet faqe.

Sipas këtij hulumtimi vendet e Evropës Lindore janë shumë më të pajisura në këtë pikëpamje, nga vendet e Perëndimit, kështu që mes 11 më mirë të renditurve, të gjitha janë shtete të Evropës Lindore.

Hulumtuesit e theksojnë si befasi dhe nivelin e ulët, të regjistruar në vendet e zhvilluara lartë, Spanjë, Francë, Gjermani dhe Itali, të cilat janë superfuqi turistike. Në këto, internet lidhja mund të gjendet vetëm në katër prej dhjetë kapaciteteve që ofrohen për dhënie me qira të "Hometogo".

Publikuar: 20.01.2016 | 12:38
Lexuar: 552 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime