E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Por viktima të Pooposë, tashmë të zhdukur, nuk janë vetëm kafshët. Qindra, e ndoshta mijëra persona, janë detyruar të braktisin zonën dhe të transferohen në qytetet afër tij, në kërkim të një pune dhe një jete të re
Bolivi, liqeni që nuk është më
Pas Titicaca, liqeni Poopo, që gjendet në Oruro është më i madhi i Bolivisë. Ose më saktë: ishte.

Muajin e kaluar ai fshi zyrtarisht nga hartat gjeografike. U zhduk. Avulloi për të qënë të saktë.

Sot në vend të tij mbeten vetëm gjurmët e liqenit që ishte, barka peshkatarësh të braktisura apo fole zogjsh e kafshësh të ngordhur nga i nxehti dhe dielli përvëlues teksa më kot përpiqeshin të pinin ujë.

Por viktima të Pooposë, tashmë të zhdukur, nuk janë vetëm kafshët. Qindra, e ndoshta mijëra persona, janë detyruar të braktisin zonën dhe të transferohen në qytetet afër tij, në kërkim të një pune dhe një jete të re

Pak kanë mbetur si peshkatari Valerio Rojas. “Jam shumë i vjetër për tu larguar”, thotë ai me sy pothuajse të mbyllur, i verbuar nga dielli mes barkave të tij, tashmë të padobishme. Për të, vetëm shpresë: “Ndoshta liqeni do të kthehet. Mund të kthehet për një vit. Apo dy”, thotë ai.
Bolivi, liqeni që nuk është më
Bolivi, liqeni që nuk është më
Bolivi, liqeni që nuk është më

Publikuar: 21.01.2016 | 11:59
Lexuar: 888 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime