E hënë, 17.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Xhirimet janë bërë nga fotografja Michelle Lynn Fritz nga Pennsylvania, në kopshtin e shtëpisë së saj.
Spektakli i fluskës që ngrin

Një spektakël mahnitës ajo e fluskave që ngrijnë në temperatura mjaft të ulëta. Filmimet tregojnë procesin e formimit të kristaleve të ndriçuara nga lindja e diellit.

Xhirimet janë bërë nga fotografja Michelle Lynn Fritz nga Pennsylvania, në kopshtin e shtëpisë së saj.

Michelle ka përdorur fluskat e fëmijëve, duke i shtuar pak glicerinë për të krijuar qëndrueshmëri, para se ti përhapte në dëborën e ngrirë.

“Pashë në internet artin e ngrirjes së fluskave vitin e kaluar, dhe si fotografe që adhuroj lulet, më dha një ide se si të përjetoj dimrin. Të fotografosh fluskat që ngrijnë është shumë e ndërlikuar, dhe është thelbësore të mos ketë erë ndërsa temperaturat duhet të jënë nën zero. Nëse do të kishte erë, pjesa më e madhe e fluskave do të çaheshin, por isha me fat që nuk kishte erë dhe fluskat nuk u prishën, por dhanë një spektakël të bukur kristalesh”, rrëfen fotografja.

Publikuar: 25.01.2016 | 14:30
Lexuar: 721 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime