E shtunë, 17.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Autorja posaçërisht është e entuziazmuar nga ajvari dhe sallata shope. Autorja në hollësira e përshkruan hulumtimimin e saj pas ajvarit në shpi të përgatitur në fshatin prespan, Lubojno.
Uashington Post, reportazh për turizmin çiklist në Maqedoni


Gazeta amerikane Uashington Post, në faqet e saj kushtuar turizmit, transmeton reportazh më të gjatë për turin çiklist nëpër Maqedoni, nga raportuesja Diane Daniel.

Teksti i prezanton bukuritë natyrore dhe gastronike të Maqedonisë, me vizita në Krushevë, Manastir, Prespë, Ohër dhe Shkup.

Reportazhi e paraqet Maqedoninë si vend të njerëzve të këndshëm, ku mund të shihet të shihen rrëqebull të egër dhe pelikanë, të hulumtohen vende tëlashta arkeologjike dhe të kënaqeni në ushqim të jashtëzakonshëm.

Autorja posaçërisht është e entuziazmuar nga ajvari dhe sallata shope. Autorja në hollësira e përshkruan hulumtimimin e saj pas ajvarit në shpi të përgatitur në fshatin prespan, Lubojno.

"Dy ditët e para, me biçikleta kaluam përskaj shtëpive të zbuluruara me speca të thata, si një radhë të vathëve të kuqe. Po tentojmë të marrim shohim (të marrim erë) ku përgatitet ajvari dhe ishiom të mahnitur kur gjetëm një shtëpi.

Edhe pse nuk e kam zakon të ha specialitete me hudhër me kafen time të mëngjesit, nuk mund të ndalesha duke futur shtresa të mëdha të ajvarit në ukë", shkruan Daniel në reportazh.

Turi çiklist kalon përmes vendit arkeologjik Heraklea Linkestis, në afërsi të Manastirt, për të cilën Uashongton Post shkruan se edhe pse vetëm një pjesë e vogël e rënojave është hulumtuar dhe nuk ka informata të mjaftueshme për vizitorët, megjithatë mund të vizitohen themelet e amfiteatrit romak, bazilika dhe dy mozaiqet impresive.

Reportazhi ka edhe vërejtje për ofertën turistike të Maqedonisë, para së gjithash për mbetirunat të gjuajtura nëpër tokë, duke përfshirë edhe parku nacional Pelister, si dhe mënyrën e rrezikshme të vozitjes.

Diane Daniel është shkrimtare nga Veldhoven, Holandë. Website i saj bydianedaniel.com. (MIA)


https://www.washingtonpost.com/lifestyle/travel/macedonias-local-cuisine-adds-spice-to-a-bike-tour-of-the-mountain-lakes/2016/01/28/2f3b6a06-bf06-11e5-9443-7074c3645405_story.html

Publikuar: 01.02.2016 | 16:28
Lexuar: 748 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime