E hënë, 10.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Majmuni është një simbol i energjisë, dhe kjo është arsyeja pse shumë çifte kineze duan të kenë fëmijë në vitin e ardhshëm, sepse ata besojnë se këta fëmijë do të jetë energjik, aktiv, të zgjuar dhe jetëgjatë.
Kinezët presin Vitin e Ri: Majmuni është simbol i jetëgjatësisë dhe shëndetit


Kinezët sot festojnë Vitin e Ri sipas kalendarit hënor kinez dhe hynë në vitin e majmunit, ndërsa kjo kafshë lidhet me simbolet në traditën kineze dhe shumica e çifteve kineze duan këtë vit të ketë një fëmijë, raporton Anadolu Agency (AA).

Gazetarët e agjencisë së lajmeve Xinhua, Wang Chenxi dhe Gao Shan, shpjegojnë se zodiaku kinez përbëhet nga 12 kafshë (miu, demi, tigri, lepuri, dragoi, gjarpri, kali, delja, gjeli, qeni, derri dhe majmuni). Çdo kafshë përfaqëson disa simbole, ndërsa vitin e ardhshëm majmuni simbolizon vitalitetin dhe zgjuarësinë.

Viti i majmunit është i nënti në cikël dhe vjen pas deleve, kurse delet simbolizojnë pasivitet dhe bindje. Majmuni është një simbol i energjisë, dhe kjo është arsyeja pse shumë çifte kineze duan të kenë fëmijë në vitin e ardhshëm, sepse ata besojnë se këta fëmijë do të jetë energjik, aktiv, të zgjuar dhe jetëgjatë.

Majmuni më i njohur në kulturën kineze është majmuni Mbret, i cili kishte shumë fuqi mbinatyrore dhe ishte përgjegjës për ruajtjen e pelegrinëve të dinastisë Tang (618-907) në rrugën e kthimit të sutras budiste nga India. Ai është një simbol i guximit dhe mirësisë, dhe heroi kryesor i një numri të madh të operave kineze, filmave dhe serialeve.
Kinezët presin Vitin e Ri: Majmuni është simbol i jetëgjatësisë dhe shëndetit
Kinezët presin Vitin e Ri: Majmuni është simbol i jetëgjatësisë dhe shëndetit
Kinezët presin Vitin e Ri: Majmuni është simbol i jetëgjatësisë dhe shëndetit

Publikuar: 09.02.2016 | 13:34
Lexuar: 638 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime