E mërkurë, 21.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Kompania për përpunimin e drurit “Swiss Wood Flooring Solution”, do të investojë në zonen ekonomike në Kërçovë.
Swiss Wood Solution investon 5 milionë € në KërçovëPërmbyllen me sukses në Bernë negociatat dy vjeçare ndërmjet kompanisë zvicerane “Swiss Wood Flooring Solution” dhe Agjensionit për Investime të huaja në Maqedoni Invest Macedonia.

Drejtori i Agjensionit për Investime të huaja në Maqedoni, Visar Fida dhe Alain Bolli nga kompania zvicerane, “Swiss Wood Flooring Solutions” janë dakorduar të marten në Bernë, që kjo e fundit të investojë në Maqedoni.

Kompania për përpunimin e drurit “Swiss Wood Flooring Solution”, do të investojë në zonen ekonomike në Kërçovë.

Fillimisht do të ndertojë një objekt prej 2500 m2 ku do punësohen 30 punëtorë dhe pasi të përfundohet me ciklin investues kjo kompani ka premtuar se do të krijojë 110 vende te reja te punës me nje investim total prej 5 milionë eurove, është thënë në Bernë të Zvicrës.

„Pas disa përpkjeve the vizitave nga ana e Swiss Wood Solutions për të gjetur vend adekuat për këtë investim zviceran, se fundi vendosëm bashkarisht që objekti i këtij investimi të realizohet në zonen teknologjike në Kërçovë”, tha për albinfo.ch drejtori i i Agjensionit për Investime të huaja në Maqedoni Invest Macedonia, Visar Fida.

“Ky proekt zviceran do të ndihmojë në zbutjen e papunësisë, sidomos është e mirëseadhru për popullatën e re në regjionin e Kërçovë.

Kjo kompani do të ndihmojë gjithashtu në rritjen e besimit te kompanitë të tjera zvicerane për ta ndjekur shembullin e tyre duke investuar në Maqedoni.

“Swiss Wood Solutions” njekohësisht do të ndihmojë edhe në hapjen e vendeve indirekte të punes permes kompanive që do t’i ofrojne shërbimet e tyre, njëkohësisht vlen të përmednt edhe kontributi në rritjen e eksportit nga Maqedonia, tha Visar Fida, drejtor i “Invest Macedonia”.

Kompania zvicerane “Swiss Wood Flooring Solution” fillimisht do të prodhojë prodhime nga industria e drurit me kualitet shumë të lartë përkatëisht parket dhe prodhime tjera specifike të drurit, prodhimet të cilat do ti eksportojnë kryesisht në tregun zviceran dhe në vende tjera në Evropen Perendimore.

Publikuar: 22.03.2016 | 15:54
Lexuar: 831 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime