E martë, 11.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Muslimanë, hindu, të krishterë, etj, kanë qënë njerëz të ndryshëm në Castelnuovo të Italisë, të cilëve u ka shërbyer Ati i Shenjtë.
Papa lan këmbët e muslimanëve dhe hinduve
Papa Francesku ka kryer ritualin e përvitshëm për Pashkë, ulet në gjunjë, lan dhe puth këmbët e besimtarëve. Por ndryshe nga vitet e tjera, këtë herë shërbimi është bërë ndaj refugjatëve.

Muslimanë, hindu, të krishterë, etj, kanë qënë njerëz të ndryshëm në Castelnuovo të Italisë, të cilëve u ka shërbyer Ati i Shenjtë.

“Holy Thursday Mandatum” risjell skenën e Jezusit që lan këmbët e apostujve para kryqëzimit, dhe performohet nga Papa dhe liderët e tjerë katolikë për të kujtuar besimtarëve se ata janë për ti shërbyer të tjerëve me përulësi.

Këtë vit u përfshin për herë të parë edhe femra, dhe ceremonia ka një domethënie më të veçantë pas sulmeve në Bruskel, rritja e ndjenjës antimuslimane në Europë dhe SHBA, dhe kriza e emigrantëve në Europë.

Publikuar: 25.03.2016 | 15:55
Lexuar: 685 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime