E hënë, 10.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Sfera me një diametër më shumë se 1.5 metra është zbuluar në një pyll.
Zbulohet një sferë e mistershme në Bosnje
Një sferë e mistershme, me një përmbajtje të lartë të hekurit, është zbuluar së fundmi në qytetin boshnjak të Zavidovicit.

Arkeologu boshnjak, Semir Osmanagic, është shprehur se kjo mund të jetë sfera me përmbajtje të lartë hekuri më e vjetra e ndërtuar nga duart e njeriut. Arkeologu ka thënë se kjo sferë daton të jetë ndërtuar para 1500 vjetësh.

Sfera me një diametër më shumë se 1.5 metra është zbuluar në një pyll.

Arkeologu Semir Osmanagic beson se sfera dëshmon ekzistencën e një qytetërimi të zhdukur në këtë zonë. Ai thotë se ky qytetërim mund të ketë patur edhe sfera të tjera të ngjashme, por ato mund të jenë shkatërruar vite më parë.
Zbulohet një sferë e mistershme në Bosnje
Zbulohet një sferë e mistershme në Bosnje
Zbulohet një sferë e mistershme në Bosnje

Publikuar: 12.04.2016 | 11:00
Lexuar: 565 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime