E shtunë, 15.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ky qytet gjendet në jug të Italisë dhe është mjaft i frekuentuar nga turistët. Qyteti është i gdhendur në shkëmbinj, ku shumë njerëz jetojnë ende në shpella të ndërtuara që në Epokën e Gurit.
Qyteti përrallor ku njerëzit jetojnë ende në...shpella
Daton që nga Epoka e Gurit dhe përbën një nga vendbanimet më të hershme të njeriut, që ende është i banuar.

Sassi di Matera në Itali është një qytet mjaft i veçantë, 9 mijë vjeçar, i cili mbrohet nga UNESCO.

Ky qytet gjendet në jug të Italisë dhe është mjaft i frekuentuar nga turistët.

Qyteti është i gdhendur në shkëmbinj, ku shumë njerëz jetojnë ende në shpella të ndërtuara që në Epokën e Gurit.

Në pamje të parë, Sassi duket si një grumbull i kasolleve prej guri, të cilat krijojnë një mesazh mahnitës, por pas banesave piktoreske fshihen histori mijëra vjeçare.
Qyteti përrallor ku njerëzit jetojnë ende në...shpella
Qyteti përrallor ku njerëzit jetojnë ende në...shpella

Publikuar: 19.04.2016 | 09:47
Lexuar: 857 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime