E hënë, 17.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Autoritet lokale kanë mbledhur disa fotografi nga vende që më parë i përkisnin qytezës së Potosi dhe tashmë kanë dalë në sipërfaqe.
Rishfaqet pas 30 vitesh qyteti i përmbytur
Fenomeni meteorologjik, “El Nino”, është i njohur më së shumti për efektet e tij shkatërruese, por krejt e kundërta ka ndodhur me një qytezë në Amerikën e Jugut.

Falë këtij fenomeni, është rishfaqur pas thuasje 30 vitesh nga përmbytja një qytezë, e quajtur Potosi në Venezuelë.

Ky vend u përmbyt në vitin 1984 dhe vetëm kambana e një kishe mbeti mbi sipërfaqen e ujit.

Autoritet lokale kanë mbledhur disa fotografi nga vende që më parë i përkisnin qytezës së Potosi dhe tashmë kanë dalë në sipërfaqe.

Në vitet e ardhshme pritet që ujit të vijojë të pakësohet dhe që i gjithë qyteti të bëhet i dukshëm.

Në lartësinë 1,100 metra mbi nivelin qyteza e ndodhur në mes të Andeve, kishte rreth 1,200 banorë që ishin kryesisht femerë. Potosi, veç shtëpive kishte dhe një shkollë, kishë, dyqane dhe një shesh.
Rishfaqet pas 30 vitesh qyteti i përmbytur
Rishfaqet pas 30 vitesh qyteti i përmbytur
Rishfaqet pas 30 vitesh qyteti i përmbytur
Rishfaqet pas 30 vitesh qyteti i përmbytur
Rishfaqet pas 30 vitesh qyteti i përmbytur
Rishfaqet pas 30 vitesh qyteti i përmbytur
Rishfaqet pas 30 vitesh qyteti i përmbytur
Rishfaqet pas 30 vitesh qyteti i përmbytur

Publikuar: 10.05.2016 | 13:06
Lexuar: 665 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime