E diel, 9.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Nëntë prej tyre janë të banueshme dhe kanë temperatura që lejojnë ekzistencën e ujit.
Nasa zbulon 1,284 planete të reja, 9 prej tyre të banueshme
Nasa bën me dije se teleskopi i saj Kepler ka zbuluar 1,284 planete të reja, 9 prej të cilave mendohet të jenë të banueshme.

Ky numër është sa shumëfishi i planeteve ekzistuese që janë zbuluar nga teleskopi “symprehtë”.

Në total numri i planeteve jashtë sistemit diellor tanimë shkon në 3,264 – dhe astronomët nuk kanë arritur të dallojnë asnjërin prej tyre që nga viti 1989.

Nga 1,284 planetet, rreth 550 mendohet të jenë me sipërfaqe shkëmbore si toka.

Nëntë prej tyre janë të banueshme dhe kanë temperatura që lejojnë ekzistencën e ujit.

Ellen Stofan, shkencëtar i Nasa, tha për Independent: “Ky zbulim i madh na jep shpresë se diku në hapësirë ndodhet një yll i ngjashëm me tonin dhe ne mund të zbulojmë një tokë tjetër”

Publikuar: 11.05.2016 | 13:01
Lexuar: 790 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime