E hënë, 17.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

William Gadoury, që banon në një qytezë me 60 mijë banorë, pranë Montreal, ka kaluar orë duke studiuar diagramat e yllësive dhe hartave të qyteteve antike të Maya.
Nxënësi 15-vjeçar zbulon qytetin antik të Maya-ve
Një nxënës kanadez, vetëm 15-vjeçar, ka zbuluar një qytet antik që i përkiste Maya dhe që ka qenë i fshehur për shekuj me radëw në xhunglën meksikane.

William Gadoury, që banon në një qytezë me 60 mijë banorë, pranë Montreal, ka kaluar orë duke studiuar diagramat e yllësive dhe hartave të qyteteve antike të Maya.

Duke analizuar 22 yllësi të ndryshme, 15 vjeçari, ka zbuluar që ato korrespondonin me lokalitet e 117 qyteteve të Maya-va të shpërndara në Mesikë, Guatemalë, Honduras dhe El Salvador.

Por në një prej yllësive kishte diçka që nuk shkonte.

Kishte 3 yje, por vetëm dy korrespondonin me qytete të njohura tashmë.

William, përdori Google Map dhe zbuloi një qyet të ri të fshehur në thellësi të xhunglës, së Yucatan.
Nxënësi 15-vjeçar zbulon qytetin antik të Maya-ve
Nxënësi 15-vjeçar zbulon qytetin antik të Maya-ve

Publikuar: 11.05.2016 | 13:27
Lexuar: 760 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime