E hënë, 17.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ajo u ble për një çmim rreth 28 milionë euro nga moguli i filmave Wang Zhongjun.
Letra me kaligrafi kineze thyen rekord të shitjes në ankand
Një letër me kaligrafi kineze e shekullit të 11-të në të cilën është shkrimi i fundit i dijetarit kinez Zeng Gong ka vendosur rekord të ri për shitjen në një ankand në Pekin.

Ajo u ble për një çmim rreth 28 milionë euro nga moguli i filmave Wang Zhongjun.

Zeng konsiderohet si një shkrimtarët më të mëdhenj të Dinastisë Song (960-1279). Në letër me 124 karaktere, vlera e të cilës është pothuajse e dyfishuar, ka thyer rekordin duke u bërë letra e parë kaligrafist kineze që shitet për këtë çmim.

Por, kjo nuk është arti më i shtrenjtë që Wang ka blerë, pasi ai në vitin 2014 kishte blerë natyrën e vdekur të Van Goghut “Vase with Daisies and Poppies” për 53 milionë euro në një ankand në New York.

Publikuar: 17.05.2016 | 11:42
Lexuar: 580 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime