E martë, 11.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Besohet se ai mbërriti në Meksikë në vitet 1540 sëbashku me një grup murgjish, dhe ndërtoi kishën.
Del në sipërfaqe kisha 400 vjeçare
Mbetjet e një kishe 400 vjeçare kanë dalë në sipërfaqen e një rezervuari në shtetin e Meksikës Jugore, Chiapas.

Thatësira në rajon bëri që niveli i ujit të binte në 25 metra, duke nxjerrë kështu strukturën antike në sipërfaqe, për herë të parë pas shumë vitesh.

Ndërtesa ka lidhje me Friar Bartolome de las Casas, Bishopi i parë i Chiapas.

Besohet se ai mbërriti në Meksikë në vitet 1540 sëbashku me një grup murgjish, dhe ndërtoi kishën.

Sipas kërkimeve të historianëve, kisha është ndërtuar nga eksploruesit spanjollë.

Kisha fantazmë, e dalë në sipërfaqe, është ngritur 9 metra. E gjithë struktura është rreth 56 metra e gjatë dhe 13 metra e gjerë.

Ndërta humbi nënujë kur zona u përmbyt nga qeveria në vitin 1966 për të krijuar rezervuarin Nezahualcoyotl.Ajo ka dalë dy herë në sipërfaqe qëkur u krijua pellgu gjigant. (Ora News)
Del në sipërfaqe kisha 400 vjeçare
Del në sipërfaqe kisha 400 vjeçare
Del në sipërfaqe kisha 400 vjeçare
Del në sipërfaqe kisha 400 vjeçare

Publikuar: 19.05.2016 | 16:25
Lexuar: 615 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime