E hënë, 10.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Më e lartë është përqindja e dallimit në sektorinë e bujqësisë, ku gratë fitojnë 31 për qind më pak se burrat, ndërsa më e vogël është në sektorinë financial ku ata kanë rroga vetëm një për qind më të ulta se burrat.
Gratë në Maqedoni fitojnë 10 për qind më pak se burrat


Dallimi tek pagat mes burrave dhe grave me karakteristika të njëjta për punë të njëjtë në Maqedoni është 10.3 për qind, që do të thot se për çdo 1.000 denarë të fituar nga burrat grat fitojnë 103 denarë më pak.

Sipas të dhënave të publikuara në tryezën e sotme të rrumbullakët "Grat në tregun e punës: Stereotipet dhe sfidat", të organizim të FINANCE THINK, Instituti për hulumtime ekonomike dhe politike Shkup, përqindja e dallimit gjinor sipas sektorëve ekonomik dhe sipas moshës së arsimit dhe profesionit janë të ndryshëm.

Më e lartë është përqindja e dallimit në sektorinë e bujqësisë, ku gratë fitojnë 31 për qind më pak se burrat, ndërsa më e vogël është në sektorinë financial ku ata kanë rroga vetëm një për qind më të ulta se burrat.

Nëse shihet arsimi i të punësuarve, më i lartë është dallimi tek ata me arsim themelor, deri më 24.2 për qind më pak rroga, ndërsa dallimi më i vogël në në arsim të lartë 10.1 për qind. Dallimi është më i madh mes grave dhe burrave mbi 29 vjet 11.9 për qind, ndërsa tek burrat dhe grat mbi moshën 30 vjet është 3.2 për qind.

Publikuar: 06.07.2016 | 17:14
Lexuar: 529 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime