E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Në termat e ndryshimeve të kancerit, efekti i genit është i ngjashëm me 2 dekada ekspozim në diell.
Studimi: Njerëzit me flokë të kuqe më të rrezikuar nga kanceriNjerëzit të cilët mbartin një gen të “heshtur” të flokëve të kuq kanë një risk më të lartë për kancerin e lëkurës që lidhet me rrezet e diellit, paralajmërojnë ekspertët.

Ekipi i Sanger Institute vlerësoi se 1 në 4 persona në Britani janë mbartës të këtij geni.

Në termat e ndryshimeve të kancerit, efekti i genit është i ngjashëm me 2 dekada ekspozim në diell.

E ndërsa njerëzit me 2 kopje të këtij geni do të kenë flokë të kuqe dhe lekurë të zbehtë dhe ndoshta e dinë se duhet të ruhen më tepër nga dielli, ata me vetëm një kopje të këtij geni nuk e kanë idenë se në çfarë rreziku janë.

Publikuar: 13.07.2016 | 16:28
Lexuar: 504 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime