E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Unë nuk do të shpenzojë me asnjë minutë për ata që gënjejnë apo duan të manipulojnë. Kam vendosur të mos bashkëjetojë me shtirjen, hipokrizinë, pandershmërinë dhe elozhet.
Nuk kam më durim
Nga José Micard Teixeira*

Unë nuk kanë më durim për disa gjëra, jo sepse unë jam bërë arrogant, por thjesht sepse kam arritur në një pikë në jetën time, ku nuk dua të humb më shumë kohë me gjëra që nuk më pëlqejnë apo më lëndojnë.

Unë nuk kanë durim për cinizmin, kritika të tepruara apo kërkesa të natyrave të ndryshme.

Më ka humbur vullneti për të kënaqur ata që nuk më pëlqejnë mua, të dua ata që nuk më duan dhe ti buzëqesh atyre që nuk duan të më buzëqeshin.

Unë nuk do të shpenzojë me asnjë minutë për ata që gënjejnë apo duan të manipulojnë. Kam vendosur të mos bashkëjetojë me shtirjen, hipokrizinë, pandershmërinë dhe elozhet.

Unë nuk e toleroj diturinë selektive as arrogancën akademike. Unë nuk përshtatem as me thashethemet populiste. I urrej konfliktet dhe krahasimet.

Unë besoj në një botë të të kundërtave dhe kjo është arsyeja pse unë i shmang njerëzit me personalitet të ngurtë dhe të pandryshueshëm. Në miqësi unë neverisë mungesën e besnikërisë dhe tradhtinë.

Unë nuk rri me ata që nuk dinë si të japin një kompliment apo një fjalë inkurajuese. Ekzagjerimet më mërzisin dhe kam vështirësi të pranojë ata që nuk i pëlqejnë kafshët. E në krye të çdo gjëje, nuk kam durim për këdo që nuk e meriton durimin tim.

*José Micard Teixeira, është shkrimtar i njohur portugez
José Micard Teixeira, është shkrimtar i njohur portugez

Publikuar: 18.07.2016 | 16:43
Lexuar: 1696 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime