E diel, 9.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Nëse arritja konfirmohet nga Federata Botërore e Sporteve të Ajrit, ai do ta ketë thyer me dy ditë rekordin e vendosur në 2002-shin nga amerikani Steve Fossett.
Rreth botës për 11 ditë
Rusi Fyodor Konyukhov mund të ketë vendosur një rekord të ri botëror të fluturimit me balonë.

Sipas ekipit të tij mbështetës, Konyukhov kaloi drejt e mbi qytetin australian të Northam-it ku filloi rrugëtimin e vet 11 ditë më parë.

Nëse arritja konfirmohet nga Federata Botërore e Sporteve të Ajrit, ai do ta ketë thyer me dy ditë rekordin e vendosur në 2002-shin nga amerikani Steve Fossett.

65-vjeçari Konyukhov zbriti shëndoshë e mirë në toke rreth tre orë pas kalimit mbi Northam. “Ai tani është i sigurte, është i kthjellët e i kënaqur”, tha ndihmësi i tij, John Wallington, sipas të cilit rekordi pa dyshim është thyer duke qenë se fluturoi mbi të njëjtën fushë nga ku ishte nisur.

Pas ngritjes në ajër nga Australia, Konyukhov fluturoi me balonën e tij mbi Zelandën e Re, oqeanin Paqësor, Amerikën e Jugut, Kepin e Shpresës së Mirë.
Rreth botës për 11 ditë


Publikuar: 25.07.2016 | 13:26
Lexuar: 992 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime