E martë, 11.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Kërkimi shkencor, i publikuar në “Social Science and Medicine”, tregon se orët që i shkojnë leximit janë një faktor domethënës në jetëgjatësi.
Leximi i librave të shton jetën

Një studim amerikan ka zbuluar se njerëzit që lexojnë rregullisht libra jetojnë mesatarisht dy vite më shumë sesa ata që nuk lexojnë.

Kërkimi shkencor, i publikuar në “Social Science and Medicine”, tregon se orët që i shkojnë leximit janë një faktor domethënës në jetëgjatësi.

Duke përdorur një grup prej 3635 njerëzish, shkencëtarët ndanë pjesëmarrësit në studim në 3 kategori: ata që nuk lexonin fare, ata që lexonin 3 orë e gjysmë në javë dhe ata që lexonin më shumë se 3 orë e gjysmë në javë.

U gjet se ata që lexonin më shumë se 3 orë e gjysmë në javë kishin 23% më pak mundësi për të vdekur sesa dy kategoritë e tjera. Sipas studimit, sa më shumë të lexojë një person, aq më shumë të mira shëndetësore ka.

Publikuar: 12.08.2016 | 13:23
Lexuar: 567 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime