E enjte, 13.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Mënyra më e mirë për të zhvilluar memorien, aftësitë e përqëndrimit dhe vullnetin është të nisim të mësojmë diçka të re.
Si të relaksoheni dhe të bëheni më inteligjent
Të gjithë e dimë sa e rëndësishme është të stërvisim trupin
tonë.

Por jo të gjithë e dinë se dhe truri ka gjithashtu nevojë të stërvitet rregullisht.

Mënyra më e mirë për të zhvilluar memorien, aftësitë e përqëndrimit dhe vullnetin është të nisim të mësojmë diçka të re.

Por sigurisht të gjesh kohë çdo ditë nuk është gjithmonë e lehtë.Ja se si mund të përmirësoni aftësitë tuaja mendore e të relaksoheni në të njëjtën kohë:

1-Në vend të shihni televizor, lexoni një libër (Zhvilloni imagjinatën)

2-Luani lojëra në kompjuter (Përmirësoni mendimin taktik dhe strategjik)

3-Niseni ditën me një gotë me ujë (Përmirëson shpejtësinë e punës)
4-Shihni filma në gjuhën e tyre origjinale (Përmirësoni fleksibitetin mendor dhe njohurinë mbi gjuhët e huaja)

5-Pushoni dhe pini një filxhan me çaj jeshil (Zhvillon përqëndrimin)

6-Bëni një gjumë të shkurtër gjatë ditës (Përmirëson përqëndrimin dhe vëmendjen)

7-Kaloni kohë me njerëz që janë më të zgjuar se ju (Zgjeroni këndvështrimin e botës)

8-Përfshihuni në debate e diskutime me të tjerët (Zhvillon mendimin logjik dhe aftësinë për të dhënë argumente racionale)

9-Bëni një shëtitje në ajër të pastër (Përmirëson produktivitetin tuaj)

10-Shkruajini mendimet dhe idetë tuaja në një ditar (Zhvilloni kreativitetin tuaj) /Oranews.tv/

Publikuar: 05.09.2016 | 12:26
Lexuar: 552 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime