E mërkurë, 21.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Që nga Kevin de Bruyne që u ble për 74 milionë te Rahim Sterling, Stones apo Sane, biznesmeni nën fuqinë e parave të nëntokës ka projektuar “qytetarët” në shkallën më të lartë të klubeve që shpenzojnë më shumë.
City kalon 1 miliard euro investimMansur Bin Zajed Al Nahian ka një pasuri të barabartë me gjysmën e borxhit të brendshëm publik të Italisë dhe paratë nuk i mungojnë edhe kur investimet janë të rrezikshme.

Pikërisht për këtë sheiku që ka në pronësi Manchester Cityn nuk e ka patur asnjëherë problem që të firmosë një çek të majmë për të bindur futbollistët më të mirë në qarkullim.

Që nga Kevin de Bruyne që u ble për 74 milionë te Rahim Sterling, Stones apo Sane, biznesmeni nën fuqinë e parave të nëntokës ka projektuar “qytetarët” në shkallën më të lartë të klubeve që shpenzojnë më shumë.

Saktësisht 1 miliard e 24 milionë euro është buxheti i investuar në merkato nga sheiku Mansur në vetëm 6 vitet e fundit. Shoqëria angleze nuk është vetëm klubi europian që ka shpenzuar më shumë verën që sapo u mbyll, por gjithashtu i vetmi që ka kaluar 1 miliard euro nga 2010 deri më sot.

Observatori i futbollit, CIES nënvizoi se pas krahëve të Manchester Cityt gjenden dy kolosë të tjerë “made in England”.

Chelsea i manjatit rus, Roman Abramovich, me 871 milionë dhe Manchester United me 841, janë ekipet që kompletojnë podiumin europian.

Nuk mund të mungonin në vitrinën e shpenzimeve të futbollit kontinental edhe PSG, Barcelona, Liverpool dhe Real Madrid.

Publikuar: 14.09.2016 | 11:13
Lexuar: 454 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime