E enjte, 13.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

I martuar dhe me 3 fëmijë, Alexander Ceferin flet rrjedhshëm gjuhët angleze dhe italiane.
Profili i presidentit të ri të UEFA-s, Ceferin
Alexander Ceferin fitoi të drejtën për të qenë president i UEFA, në zgjedhjet e mbajtura gjatë Kongresit të Jashtëzakonshëm në Athinë. 48-vjeçari bëhet presidenti i shtatë i organizmit qeverisës të futbollit europian që prej vitit 1954. I pari ka qenë Shvartz, e më tej Viderker, Frankit, Zhorzh, Johanson dhe më i fundit Platini.

Por kush është kreu i ri i UEFA-s? Alexander Ceferin ka lindur në Lubjanë të Sllovenisë më 13 tetor të vitit 1967. I diplomuar në Fakultetin Juridik të Universitetit të Lubjanës, fillimisht Ceferin filloi të punojë në studion ligjore të familjes së tij, por me kalimin e kohës filloi të shfaqte një interes në përfaqësimin e sportistëve profesionistë dhe klubeve të disiplinave të ndryshme.

Interesi për futbollin i lindi në vitin 2005, gjatë punës së tij te skuadra e KMN Svea Lesna, një nga ekipet më të suksesshme në futbollin e sallave në Slloveni. Po atë vit, ai u bë edhe anëtar i Komitetit Ekzekutiv të skuadrës amatore Lubjana Lawyers.

I martuar dhe me 3 fëmijë, Alexander Ceferin flet rrjedhshëm gjuhët angleze dhe italiane. Në vitin 2011 ai u zgjodh president i Federatës Sllovene të Futbollit. Në të njëjtën kohë, ai ka qenë në rolin e zv.presidentit të dytë dhe të tretë të Komitetit të Ligjeve në UEFA.

“Ju falënderoj për mbështetjen tuaj fantastike”, ishte deklarata e Ceferin pas zgjedhjes së tij në postin më të lartë të UEFA-s. “Është një nder, por edhe një përgjegjësi e madhe për mua. Kjo do të thotë shumë. Familja ime është krenare për këtë, por edhe vendi im i vogël e i bukur, Sllovenia. Shpresoj që një ditë edhe ju të jeni krenarë për mua”.

Publikuar: 14.09.2016 | 16:44
Lexuar: 531 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime