E mërkurë, 21.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

"Nuk ka kundërshtim mes mbrojtjes së fuqishme evropiane dhe NATO-s së fuqishme", deklaroi Stoltenberg i cili merr pjesë në mbledhjen e ministrave të mbrojtjes të BE-së në Bratisllavë.
Stoltenberg dhe Mogerini: Ushtria e BE-së nuk iu kundërshtua NATO-s

Ushtria e BE-së nuk iu kundërshtua NATO-s, porositi sot sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg dhe shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini pasi ministri britanik i Mbrojtjes tha se do të kundërshtohet në të gjitha planet e BE-së për bashkëpunim ushtarak të përforcuar e cila mund të përzihet në kompetencat e Aleancës.

"Nuk ka kundërshtim mes mbrojtjes së fuqishme evropiane dhe NATO-s së fuqishme", deklaroi Stoltenberg i cili merr pjesë në mbledhjen e ministrave të mbrojtjes të BE-së në Bratisllavë.

Ai megjithatë konsideron se "është e rëndësishme të shmanget dyfishimi", duke theksuar se duhet të ekzistojë komplementaritet mes BE-së dhe NATO-s.

Siaps Mogerinit, ministrat e mbrojtjes të BE-së kanë gjetur "bazë të përbashkët për nevojat e përforcimit të bashkëpunimit mbrojtës evropian dhe komplementaritetit të tërësishëm me NATO-n". Ajo thotë se marrëveshja mes NATO-s dhe BE-së do të jetë "tërësisht e komplementuar pa dyfishim, ndërsa me ndihmën e tij së bashku do të përforcohet puna jonë".

Ministri britanik i Mbrojtjes Majkëll Falon tha se Britania e Madhe do të kundërshtohet në të gjitha planet e BE-së për bashkëpunim ushtarak të përforcuar që mund të përzihet në kompetencat e NATO-s edhe krahas asaj që Londra përgatitet ta braktisë BE-në.

Publikuar: 27.09.2016 | 17:01
Lexuar: 409 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:

Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime