E martë, 13.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Maqedonia nė Bruksel e prezantoi pėrparimin nė Maqedoni para publikimit tė raportit tė KE-sė

Publikuar: 13.10.2016 | 14:42
Lexuar: 8644 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
Sali Ramadani Uskana (06/09/2017 21:43:51) SALI RAMADANI-USKANA
KRYEARTIKULLI DHE ILUSTRIMET PERMANENTE NGA PARLAMENTI I FYROM-it-SHKUP
- (Ri)botoni,sidhe rėndomė, si ARTIKULL,ose edhe art.koment, vlera e njėjtė morale dhe monetare (sic?!)
1. Katėr foto zyrtare nga Parlamenti i FYROM-it-Shkup (…1994-1998…),”Kryeparlamentari” Tito Petkovaski,duke iu kėrcnuar Deputetit tė Popullit Shqiptar Hiasotik KrtyeHeroik, por Dweputeti nuik e pėrfillimi fare,por e lebaroroi devatin sderi nė fund vetėm me Deputetėt Shqiptarė dhe shqiptarucat,kur edhe ju sjndėrrrua nė dwebat tėPafrė Hiastorik Shqiltar nė Ballkan mė 24.02.1.995 (sic?!),ndėrsa ata sll.m.ikėn me marre nga salla “e tyre”, shqiptarucat,nga 16 sish tė pėranishėm,nė listat e rrugave 19 tė mangatuar, dy nisėn tė ikin, njėri “deputet”,tjetri “ministėr”(aic?!), dy “deputetė” kishin ikur paraprasht (sic?!), por u kthyen pėr hesape tė tyre tė frikėsuar nga populli shqiptar(sic?!)
Ne foto Nr.1: FLAMURI KOMBĖTAR SHQIPTAR (nė Parlamentin e FYROM-it-Shkup:…19.09.1924-14.02.1995,-0 8.07.1997-1998…),nė konfrontim tė ashpėr me “deputetėt”sllavo-m., tradhtinė e atyre shqiptaruca, njė “i yni” i injorues poashtu tradhtar, tjetri iku paraprakisht, 2 tė” mijtė” tė habitur,tė hutuar,bile njėri kėrcnues e ofendues, pėr gjysmė ore, cuke mė thėnė: “A,edhe kėtė skandal na e bėre?!”, deri sa kaloi kėrcnimi dhe shpėtuarja nga rreziku permanent deri nė vrasje (sic?!), duket i tmerruar dhe “falur” gabimin e kėrcnimin momental (sic?!)edhe ofendues (sic?1)injorues, mė pas kishe “luftėtar (sic?!), vetėm dy tė kėnaqur dhe admirues: Prof.Dr. Rahmi Tuda dhe Prof.Dr. Zeqir Kadriu,gjatė shpalosjes dhe mbrojes sė Flamutrit Shqiptar;por qė tė 17 “deputetėt” dhe “deputetēiēat” do tė emėrtohen dhe (ri)konfirmohen konkretisht (sic?!)…
KryeDeputeti i Popullit Shqiptar, Z. Sali Ramadani-Uskana, fotoja zyrtare e MTV-sė-Shkup(1994-1998), duke e shpalosur dhe mbrojtur me sukses e nė mėnyrė stoike,me rrezikim jete, Flamurin Kombėtar Shqiptar mbi Mikrofonat e Foltores sė Parlamentit tė FYROM-it-sllavo-m.-nė Shkup,mė 08.07.1997,porsa “ringjallur” nė prak tė mini-jubileut tė pėrvjetorit historik, i cili, siē u publikua nė mė shumė media elektronike dhe tė shkruara, deri te “Dielli” i Nolit dhe Konicės-Boston,tani Nju Jork, tė Amerikės, Illyria,Zėri i Amerikės,Voal,Oranews,Evropa e Lirė,BOTA SOT,Shekulli,Telegrafi,Mapo,INA,Tetova Sot,Presheva Jonė…,nė ca artikuj shkencorė nė kontinuitet,duke e arsyetuar me argumente tė pamohueshme shkencore se Debuteti i Popullit Shqiptar Historik KryeHeroik Histor, e pati mė vėshtirė se Skėnderbeu mbi Kėshtjellėn e Bardhė tė Krujės (mė 28.11.1443) dhe Ismail Qemali, mbi ballkonin e shtėpisė nė Qendėr tė Vlorės (28.11.1912), sepse,Debuteti…, i pa atrmatosur,jo nė natyrė dhe me bashkėluftėtarė, por i vetmuar, i kėrcnuar dhe i rrezikur pėr vdekje (sic?!)…
……………….
Sali Ramadani-Uskana
(RI)BOTIME PERMANENTE KOMBĖTARE
- Pro et contra: Nė vend 10,100,1.000… faqe,vetėm 10 rreshta koncizė,me 10 tituj:
- (Ri)bashkoni si artikuj,por edhe art.-komente,nė faqen e parė, atė adeluate,ose tjetėr,krejt njė efektive…

Nė foto zyrtare Nr.2: Nga Parlamenti i FYROM-it-Shkup (…1994-1998…), (ri)botoni nga nė vepra voluminoze:
“Koasova-Zemra Dardane-Ilire – Epopeja Kombėtare”, nga Redaksia “Prograf”, Prishtinė…, si vepėr e parė, botuar pas Luftės sė UĒK-sė, mė 30.07.1999, Prishtinė…
………………………….. …
1. Jur.-Pol…, ex (de facto) Deputet i Popullit Shqiptar Historik KryeHeroik-Shkup… (sic?!)…, Prioritarja-Kombėtarja…
2… Krijues Universal: POET, P.Shkencor-Publicist-Zhurnalist-Analist, Folklorist…,me mbi 20 Emra Konspirativė…
3… Nėntė herė i Arrestuar, 6 herė i Dėnuar, mbi 50 vite nėn Hetime tė (pa)konfirmuara, po aq para vdekjes (sic?!…
4. Pas(ri)botimeve:1967:”Rilindja”, ”Flaka…”,etj.,sidomos qe 5 vite kryeaktive nė mbi 100 media,ēdo ditė (sic?!)...
5. Nė vend nė dhjetra-qindra-mijėra…faqeve, nė mėnyrėn mė koncize, vetėm me ca rreshta sterotipe…
6. Lajmėrohuni pėr bashkėpunim permanent nė ēdo kohė, vend dhe shtet (sic?!), kryesisht paqėsore, por…
7… Sidomos: Rreth themelimit pėr angazhimin e njė Kryegazete Gjithėkombėtare Shqiptare etj., RTV,portaleve etj.
8. Nė rastin e kundėr (eventual ?!), mo’ Zot (sic?!), pritet katastrofė shqiptare-rajonale-ndėrkombėtare…
9. …Me humbje milionėshe, por “fitorja” definitive, sidhe rėndomė, nė fund, sėrish, e Shqiptarėve,por…
10. (Ri)botoni (gati), pėr ēdo ditė, sė paku njė javė, ose edhe njė muaj, si ARTIKULL, ose edhe art.-komente…
11. Pėrfundimisht, ekskluzivisht dhe pėrjashtimisht, nė vend tė dhjetra-qindra-mijėra…vite dhe dekada me radhė, tė KryeAutorit dhe bashkėpunėtorėve mė eminentė, u pėcaktuam me (ri)botimet individuale tė KryeAutorit tė spikatur, ndėr sė paku, tri kryelogjistikave permanente,veēuam citatin e Df. Akad. Prof.Dr. Sadik Krasniqit, ( f.1-218):“ UĒK-ja ( UĒPMB-ja,UĒK-ombėtarja dhe “HIMNI USHTARAK”.
B E T I M I :
“UNĖ, USHTARI I USHTRISĖ ĒLIRIMTARE TĖ KOSOVĖS,BETOHEM SE DO TĖ LUFTOJ PĖR ĒLIRIMIN E TOKAVE SHQIPTARE DHE BASHKIMIN E TYRE. DO TĖ JEM PĖRHERĖ USHTAR BESNIK, LUFTĖTAR I DENJĖ I LIRISĖ, VIGJILENT, GUXIMTAR DHE I DICIPLINUAR, I GATSHĖM QĖ NĖ ĒDO KOHĖ, PAKURSYER AS JETĖN TIME, TĖ LUFTOJ PĖR T’I MBROJTUR INTERESAT E SHENJĖTA TĖ ATDHEUT. NĖSE SHKEL KĖTĖ BETIM, LE TĖ NDĖSHKOHEM ME LIGJET MĖ TĖ ASHPRA TĖ LUFTĖS DHE NĖSE TRADHTOJ, QOFTĖ I HUMBUR GJAKU IM. BETOHEM,BETOHEM,BRETOHEM”.
(Huazuar nga vepra:”Dėshmorėt e Ushtrisė Ēirimtare tė Kosovės-MUZEU I KOSOVĖS,nėn siglėn e Shoqatės sė Familjeve tė Dėshmorėve tė UĒK-sė.mė 28 Nėntor 2002, Prishtinė).
- (Ri)botoi edhe: ”Illyria”,”INA”,”Gazeta Shqip”,”24 orė”, “Arbresh”, ”Lajmi” etj.,etj….)
12. Edhe njė speciale, mė e plotė dhe pėrfundimtare: “KOSOVA-Zemra Dardane-Ilire – Epodeja Kombėtare”, Botoi “Prograf”, Prishtinė…,si vepėr e parė pas Luftės sė UĒK-sė,mė 30.07.1999, nė 6 vėllime, 99 vjwrsha dhe poem(th)a,botuar dendur, (ri)botimipritet nė 7-10sish (sic?!), po aq tė plota dhe voluminoze (sic?!), nė vend nė dhjetra-qindra-mijėra faqe…, vetėm nė rreth 15 sosh,si (ri)botim pak mė i plotė dhe ekskluziv, filluar qė nga v.1957-1999-2017…, kryesuar nga fjala e parė, duket edhe e fundit (sic?!) e 24.02.1995, shpalosja e Flamurit Kombėtar Shqiptar Hisrorik KryeHeroik mbi foltoren e Parlamentit tė FYROM-it (…08.07.1997-sic?!), duke e realizuar dhe mbrojtur me plotė sukses dhe me rrezikim jete nga 111 “deputetė” antishqiptarė tė FYROM-it sllavo-m.dhe komplet Qeveria, me (gati)ikjen dhe trishtimin nga 19 “shqiptarė”, dy tė ikur paraprakisht, dy nė ikje-kthim pėr shkak tė elektroratit (njėri “deputetė” i pranishėm nga zori (sic), dy bashkėpartiakė tė trishtuar, me prejardhje “shqiptare”, bile njėri mė pas kinse edhe i “luftės-sic?!), dikur e mė pas “kolegė, me kėrcnimin mė tė thėllė: ”A, edhe kėtė skandal, nga e bėre?!”), por shpejt penduar, pasi u eliminua rreziku i vrasjes (sic?!), vetm dy kolegė tė vėrtetė duke e pranuar me buzėqeshje dhe admirtim vetėm Kolegu-Deputet-Dekani i Fakultetit tė Universitetit Historik Shqiptar i 28.Nėntorit 1994/95 (lexo de facto: ”Dėshmori-KryeRektori-DioGuardi-KryePart iaku-KryeDeputeti” - sic?!)…
Adresa permanente: Rruga: “Jane Sandanski”: Nr.35…- Uskanė (ish-Kėrēovė). Tel.00-389(0)77-398.143;

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime