E shtunë, 15.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë për të zgjatur jetën e baterisë së telefonave apo tabletëve edhe për disa orë.
Si t’ia zgjasni jetën baterisë së telefonit deri në 6 orë
Ata pohojnë se nëse përdoruesit vënë të dhënat e aplikacioneve të tyre të preferuara në shërbimet cloud, ata mund të zgjasin jetën e baterisë për rreth 60 për qind, transmeton Koha.net.

Veglat do të identifikojnë pjesët të aplikacioneve që harxhojnë më së shumti baterinë e telefonave, dhe pastaj t'i zhvendosin ato në cloud duke përdorur një teknik të quajtur ‘code-offloading’.

Për të përfituar, smartfonët do të aplikojnë këtë teknologji në çdo aplikacion për të zgjatur jetën e baterisë edhe për 6 orë të tjera “në rastet më të mira”, thonë hulumtuesit.

Shkencëtarët nga Aston University i Birminghamit, kanë zhvilluar një softuer prototip i cili ruan të dhënat në të dyja kombinim ‘hibrid’, si në shërbimet cloud ashtu edhe në aplikacion.

Ata derisa ekzekutonin aplikacionin me pjesë ‘të uritura për bateri’ nga cloud, pajisja nuk përdorte komponentet e saja, kështu kursenin baterinë e zgjasnin jetën e saj.

Publikuar: 16.11.2018 | 17:01
Lexuar: 179 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime