E diel, 25.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Të enjten, në afërsi të Prishtinës, në fshatin Llapnasellë, është inauguruar qendra e golfit "Golf Prishtina". Kjo qendër ka dy fusha: një të mini-profi golfit që përbëhet nga 18 gropa dhe një të golfit profi "driving range" që është e gjatë plot 250 metra.
Kosova bėhet mė fusha golfi
Adhuruesit e yllit botëror të golfit dhe njëherësh sportistit më të pasur në botë, Tiger Woods, kanë rastin të tentojnë të bëjnë lëvizjet e idhullit të tyre edhe në Kosovë.

Të enjten, në afërsi të Prishtinës, në fshatin Llapnasellë, është inauguruar qendra e golfit "Golf Prishtina". Kjo qendër ka dy fusha: një të mini-profi golfit që përbëhet nga 18 gropa dhe një të golfit profi "driving range" që është e gjatë plot 250 metra.

Fusha e mini-profi golfit është e njëjtë me atë të golfit profesionist, por me diametër 10 herë më të vogël. Fusha e mini-golfit ka 18 gropa dhe pista e secilës gropë është e ndryshme dhe secila është "kopjuar" nga ndonjë klub i minigolfit nëpër botë.

Kjo qendër sipas pronarëve të saj është e para në Kosovë dhe në rajon.

"Fusha të kualitetet të tillë nuk ka në rajon, ka fusha të mini-profi golfit, por janë me beton apo me tepison. Kjo është fushë moderne dhe është investuar shumë në të", ka thënë bashkëpronari i kësaj qendre, Ahmet Kurtolli.

E gjithë kjo është ndërtuar nga mjeshtrit suedezë, ndërsa bari është nga Anglia.

Skaj shtigjeve të mini-profi golfit është ngritur edhe shtegu i gjatë 250 metra.

"Po ashtu është edhe fusha e golfit profi, 'driving range' që është e gjatë 250 metra. Fushë me gjatësi të tillë është e rrallë", ka shtuar Kurtolli.

Kjo qendër, që ka kushtuar mbi gjysmë milioni euro, përmban dhe një restorant dhe shumë bukuri të tjera skaj shtigjeve.

Publikuar: 23.07.2010 | 22:58
Lexuar: 2652 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime