E hënë, 26.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Shkencëtarët i kanë krahasuar fotografimet e trurit të femrave me çrregullime në të ushqyer me ata të femrave të shëndosha. Rezultatet kanë treguar se femrat të cilat kanë vuajtur nga çrregullimet në ushqim kanë probleme me kontrollin e instinktit, andaj janë edhe më impulsive.
Funksionet e trurit dhe ērregullimi i tė ushqyeritDisa studime të reja thonë se në paraqitjen e disa çrregullimeve në ushqim, e veçanërisht në bulimi, mund të fajësohet truri.

Shkencëtarët i kanë krahasuar fotografimet e trurit të femrave me çrregullime në të ushqyer me ata të femrave të shëndosha. Rezultatet kanë treguar se femrat të cilat kanë vuajtur nga çrregullimet në ushqim kanë probleme me kontrollin e instinktit, andaj janë edhe më impulsive.

Dallimet janë vërejtur në disa pjesë të trurit të cilat janë përgjegjëse për kontrollin e sjelljes së vullnetshme.

Pasojë e kësaj, siç thonë shkencëtarët, është konsumimi i pa menduar mirë dhe vështirësitë në kontrollimin e konsumimit të ushqimit.

Publikuar: 03.02.2009 | 02:01
Lexuar: 3582 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime