E martë, 27.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Për fatin e të gjithëve, ka metoda si të bëni fëmijë në mënyrën më të lehtë. Sic thonë ekspertët, me rëndësi është që sperma të arrij të prek derën mitrës, ndërsa pozicioni më i mirë është i ashtuquajtur i “qenit”.
Pozicionet me tė cilėt mė lehtė mund tė bėni fėmijėDerisa disa çifte nuk dëshirojnë të bëjnë fëmijë, mendoni, ka edhe shumë të cilët kanë dëshirë të madhe të kenë fëmijë.

Për fat të keq, shumica prej tyre kanë problem të madh dhe janë të detyruar të përdorin metoda të ndryshme si të arrijnë deri të fëmija.

Për fatin e të gjithëve, ka metoda si të bëni fëmijë në mënyrën më të lehtë. Sic thonë ekspertët, me rëndësi është që sperma të arrij të prek derën mitrës, ndërsa pozicioni më i mirë është i ashtuquajtur i “qenit”.

Përveç pozicionit klasik “doggy style”, është edhe pozicioni i “misionarit”, për shkak se mashkulli penetrohet thellë.

Gjithashtu, çiftet që duan fëmijë, nuk duhet të mënjanojnë edhe pozicionin e shtrirë në krah.

Me rëndësi është që edhe gruaja të përjetoj orgazëm për shkak se në këtë mënyrë shumë më lehtë arrin sperma në derën e mitrës.

Organet gjenitale të femrës

Vulva

Organi gjenital i jashtëm femror i cili përbëhet nga dy buzë të mëdha e dy të vogla, ku
në mbrendësi të buzëve të vogla gjindet hyrja e vaginës dhe e uretrës (kanalit urinor) e
cila shërben për nxjerrjen e urinës nga mëshikëza e urinës jashtë. Mbi qarjen e vaginës
gjindet klitorisi i cili luan rol të rëndësishëm në kënaqësinë seksuale të femrës.
Organet gjenitale të femrës

Vagina

Është një kanal me gjatësi 7-10cm i cili mund të zgjërohet dhe të ngushtohet. Në këtë
kanal gjatë marrëdhënieve seksuale depërton penisi (organi i mashkullit), e gjithashtu ka
rol në lindjen e fëmijës, si dhe rrjedhjën e gjakut menstrual. Dëshira seksuale provokon
lëngun vaginal i cili ndihmon hyrjen e penisit në vaginë.


Hymen (cipa e vajzërisë)

Hymeni është një cipë e hollë e cila ndodhet në hyrje të vaginës forma e së cilës
ndryshon prej femrës në femër. Qarja e hymenit apo pëlcitja e tij nga marrëdhënia e
parë seksuale përcjellet me gjakderdhje por jo tek të gjitha femrat.

Uterusi (mitra, ani)

Është hapësirë ku zhvillohet fëmija (beba). Mitra ka formë të dardhës, pjesa e sajë e
ngushtë gjendet poshtë. Në fund të vaginës mund të preket me gishta nji e ngritur
disi e fortë e kjo është qafa e mitrës,me një vrimëz që lejon kalimin e
spermatozoideve dhe gjakut menstrual. Mbrendësia e uterusit përbëhet nga tri
shtresa të cilat shërbejnë për ciklin menstrual, si dhe për pranimin e vezës së
fekonduar.

Ovaret apo vezoret

Këto janë organe qifte që kanë madhësinë dhe formen e bajameve, apo të arrës. Kanë
role në tajimin e hormoneve seksuale dhe për pjekjen e vezës.

Tubat uterine (vëzëpërquesit)

Këto kanë formën e gypit me gjatësi 10-15 cm. Shërbejnë për përquarjen e vezës që
del nga vezoret gjerë te mitra. Fekondimi i vezës me spermatozoid bëhet në
vezëpërques prej nga pastaj veza e fekonduar zbret në mitër ku zhvillohet embrioni.
Mund të ndodhë që veza e fekonduar të mbetet në vezëpërques dhe aty të zhvillohet
embrioni - gjë që paraqet rrezik për shëndetin e gruas.

Cikli i femrës (menstruacioni)

Është periudha kohore nga dita e parë e menstruacioneve e deri në ditën e parë të
menstruacioneve të ardhshme. Kjo periudhë kohore zgjatë prej 21 deri 35 ditë. Cikli
fillon zakonisht në moshën 11-15 vjeçare dhe mbaron rrethë moshës 45-55 vjeçare.
Dalja e vezës ndodhë 15 ditë para se të lajmërohet gjakderdhja e ardhshme. Nëse
gruaja në ketë periudhë kohore ka marrëdhënie seksuale atëherë ajo mund të mbetët
shtatzëne.

Dalja e vezës asnjëherë nuk ndodh në të njëjtën kohë, prandaj nuk mundemi
të bazohemi në këtë shenjë, në mënyrë që të mbrohemi nga një shtatzëni e
padëshiruar.

Gjatë periudhës...

...së menstruacioneve femra guxon të lahet, të bëjë dush dhe ti pastrojë flokët. Ajo
munde të ushtrojë edhe sport ose të notojë pasi ta ketë vendosur tamponin.

Organet gjenitale të mashkullit

Organet gjenitale të mashkullit

Penisi

Luan rol në derdhjen e urinës dhe spermës. Gjatë dëshirës seksuale penisi
forcohet nga rritja e qarkullimit të gjakut, e ky forcim e mundëson futjen e
penisit në vaginë.

Derdhja (ejakulimi)

Prostata prodhon një lëng me të cilin përzihen spermatozoidet, lëng i cili
gjatë ejakulimit del nga koka e penisit pjesë-pjesë.

Me rëndësi!

Gjatë ereksionit penisi sekreton një pikë të vogël langu që mund të përmbaj
spermatozoide, kjo do të thotë që metoda e tërheqjes në çastin e fundit gjatë
marrëdhënies seksuale, nuk është një metodë e sigurtë e mbrojtjes nga
shtatzënia. Për këtë arsye para çdo marrëdhënie seksuale duhet të përdoret
prezervativi.

Pjesa e jashtme e organit gjenital mashkullor përbëhet nga penisi dhe
testikujt. Në mbrendësi gjinden kanalet e farës (spermatozoideve), fshikëza
seminale dhe prostata.


Tëstikujt

Tëstikujt janë gjëndra seksuale mashkullore të cilat kanë dy funksione:
z Të prodhojnë në mënyrë të vazhdueshme nga mosha e pubertetit
e deri në vdekje SPERMATOZOIDE - (faren mashkullore).
z Të prodhojnë hormonin specifik mashkullor testosteronin i cili
derdhet në gjak dhe luan një rol të rëndësishëm në aftësinë
seksuale.
Publikuar: 23.09.2010 | 12:35
Lexuar: 28779 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
eros (10/08/2012 20:45:21) Loen, patjeter te konstulltohesh me specialist urolog.
dona (05/11/2012 16:50:56) urime per emisjonin
dona (05/11/2012 16:56:28) ju lutem me tregoni ne cilin pozicjon duhet te qendroj te ngel shtatzan se kam qafen e mitres shum posht eme derdhet sperma sa te mbaroj pun apo si tja bej ju lutem me tregoni pres ms nga ju ju lutem kam 5 vite pa femi doktoret me thon qe ngel zor me ndihmoniju lutem.
aisa (30/01/2013 15:34:04) du te kem nje bebe
SUELA (10/08/2014 22:37:28) ju lutem me tregoni ne cilin pozicjon duhet te qendroj te ngel shtatzan se me derdhet sperma sa te mbaroj pun apo si tja bej ju lutem me tregoni pres ms nga ju ju lutem
nora (13/08/2014 13:07:23) [Reklamimi nuk ėshtė i lejuar]
Nora (13/08/2014 13:08:17) kerko ne google: Pozicione seksuale pėr tė ngelur shtatzanė
Merlindaaamerlindaamwrlindaa (07/01/2016 13:13:59) Me thoni ju lutem
A eshte e mundur qe femra te ngel shtatzen pa i depertuar organi gjenital i maahkullit fare ne vagin por virgjeria te jet e prishur
Ju lutem me thoni
Planet gjigant (11/06/2016 21:49:20) prsh .Jemi 1 qifti rri dhe duhet te bejme femije .por kam vene rre se sperma del e holle.cfare munde te bej.flm per pergjigjen

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime