E diel, 25.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Hulumtimet të cilat muajt e kaluar u zhvilluan në universitetin amerikan Illinois i përcollën ndryshimet kimike të cilat vijnë në tru për shkak të inflamacioneve që pasojnë për shkak të krijimit të rritur të citokinës, molekulës e cila shërben për komunikim ndërmjet qelizave të ndryshme të sistemit imunologjik.
“Supa magjike”, pėr kujtesė mė tė mirė

Hulumtimet të cilat muajt e kaluar u zhvilluan në universitetin amerikan Illinois i përcollën ndryshimet kimike të cilat vijnë në tru për shkak të inflamacioneve që pasojnë për shkak të krijimit të rritur të citokinës, molekulës e cila shërben për komunikim ndërmjet qelizave të ndryshme të sistemit imunologjik.

Ndërmjet ndryshimeve të vërejtura ishin pagjumësia, mungesa e apetitit dhe humbja e kujtesës. Por, ata e zbuluan se ushqimi i pasur me luteolin, përbërësin i cili mundet të gjendet në produktet si selino, karota, piperi dhe peperminti, nga të cilat mund të bëhet “supa magjike”, mbron neuronet nga inflamacioni i citokinës.

Në hulumtimin konkret kjo nënkuptoi se minjtë të cilët kanë marrë këtë përbërje treguan shenja të gjendshmërisë më të mirë nëpër hapësirë.

Publikuar: 21.12.2010 | 11:51
Lexuar: 3817 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
albahila (30/10/2013 22:42:20) si ta pregatis kete sup se ndjej qe po me le kujtesa

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime