E premte, 30.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Me konsumim të përditshëm të ushqimeve si mishi, peshku, prodhimet e qumështit, arrat, brokoli, patatja, fasulja, domatja dhe soja përcjellim përbërës që parandalon shfaqjen e lodhjes kronike.
Lodhja, si pasojė e mungesės sė vitaminave

Me konsumim të përditshëm të ushqimeve si mishi, peshku, prodhimet e qumështit, arrat, brokoli, patatja, fasulja, domatja dhe soja përcjellim përbërës që parandalon shfaqjen e lodhjes kronike.

Veganët dhe vegjetarianët që nuk kanë kujdes në kompensimin e përbërësve ushqyes, këta persona që rrallë konsumojnë mish ose peshk vuajnë nga mungesa e vitaminave B3.

Vitamina B3 dhe vitamina B e kanë për detyrë që karbohidratet t’i kthejë në gjak dhe glukozë. Ndihmon edhe në metabolikun e yndyrave, proteina dhe energji.

Duke u nisur nga fakti se B3 është e rëndësishme për proceset e formimit të energjisë në organizëm, simptomat më të qarta të mungesës së tij janë lodhja e muskujve dhe ndjenja e lodhjes në përgjithësi. Mungesa e saj, po ashtu, rezulton edhe në tru që ndërlidhet me dobësimin e funksionimit të trurit: humbja e kujtesës, aftësi të vështirë për përqendrim si dhe ndryshime të shpeshta të disponimit. Jo rrallëherë personat kanë edhe mungesë oreksi që mundet të çrregullojë situatën.

Personat të cilët nuk e konsumojnë mjaftueshëm këtë vitaminë shpesh vuajnë nga dermatitisi, ndërsa mungesa serioze mund të sjellë deri te gjendja që quhet pelagra. Ajo karakterizohet me humbje serioze në peshë, dermatitis, depresion, si dhe zbardhja e gjuhës.

Publikuar: 28.12.2010 | 10:34
Lexuar: 2315 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime