E martë, 27.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Çdo ditë e më shumë njerëz përdorin antidepresivë në masë të madhe. Edhe statistikat tregojnë se, numri i pacientëve tek të cilët është përcaktuar diagnoza e depresionit, është në rritje e sipër.
Antidepresivėt konsumohen si bonbone


Për shembull, vetëm vitin e kaluar në Vjenë janë përshkruar mbi një milion pako të antidepresivëve.

Sipas vlerësimeve të ekspertëve, në kryeqytetin austriak nga depresioni vuajnë 200.000 njerëz.

Antidepresivët sot përshkruhen tri herë më shumë, sesa para dhjetë vitesh. Ekspertët vjenez për këtë shkak vlerësojnë se duhet të zvogëlohet përdorimi i këtyre ilaçeve dhe se për mjekët e përgjithshëm, të cilët në fakt janë ata që përshkruajnë këto receta, duhet të organizohen trajnime të veçanta.

Publikuar: 28.01.2011 | 10:21
Lexuar: 1257 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime