E shtunë, 27.08.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Dita e Tokës është vendosur në datën 22 prill në vitin 1970. Në këtë datë 20 milion amerikanë morën pjesë në demostratën mjedisore nga më spektakolaret, që u quajt "Dita e Tokës". Në Shqipëri, Dita Ndërkombëtare e Tokës ka filluar të celebrohet që prej vitit 2002.
22 prilli, Dita ndėrkombėtare e Tokės
Investimet për energjinë e rinovueshme për të ndaluar ndryshimet klimatike, është tema e përzgjedhur këtë vit për Ditën Ndërkombëtare të Tokës (22 prill) nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Mjedisin (UNEP).

Fokusi për një ekonomi të "re", të gjelbër që të udhëhiqet nga teknologjia dhe novacionet, do të konkretizohet me një Samit Global të Biznesit për Mjedisin, që do të mbahet në Paris në datat 22-23 prill 2009, bëri të ditur të martën Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujrave.

Drejtori Ekzekutiv i Programit të Kombeve të Bashkuar për Mjedisin (UNEP), Achim Steiner, nëpërmjet një njoftimi për shtyp, thekson se "krizat e sotme janë mundësi që vijnë një herë në jetë për të bërë tranzicion drejt një shoqërie të burimeve efiçente dhe të reduktimit të karbonit". Sipas tij, "biznesi duhet të luajë një rol kyç në këtë proces transformimi drejt një Ekonomie të Gjelbër".

Dita e Tokës është vendosur në datën 22 prill në vitin 1970. Në këtë datë 20 milion amerikanë morën pjesë në demostratën mjedisore nga më spektakolaret, që u quajt "Dita e Tokës". Në Shqipëri, Dita Ndërkombëtare e Tokës ka filluar të celebrohet që prej vitit 2002.

- Zanafilla e Ditës së Tokës -

Në aspektin global, në fillim vitet '60, problemet mjedisore ishin shumëfishuar. Ndotja e ajrit kishte marrë përmasa të pandalshme në SHBA, duke stimuluar sëmundje, të cilat shkaktonin vdekje në New York, Los Angelos, etj. Në shumë vende të tjera gazrat e dëmshëm, që çliroheshin nga makinat dhe fabrikat, po e bënin jetën përditë e më të vështirë.

Gjatë një udhëtimi në gusht 1969, senatori i Winsconsin, Gaylord Nelson, vuri re se kolegët e tij kongresmenë ishin shumë pak të interesuar për problemet e mjedisit, krahasuar me komunitetet, të cilët me devotshmëri dhe duke pasur ndihmën e specializuar të studentëve vullnetarë, përpiqeshin të zgjidhnin problemet e ndotjes në komunitetet e tyre.

Në shtator 1969, në një fjalim në Siatëll, Senatori Nelson anonçoi për herë të parë konceptin e Teach-in, e cila u pasqyrua dhe në mediat kryesore si Gazeta "Time", revista "Newsweek" dhe në faqet kryesore të "New York Times". Vetëm disa javë më vonë, ai krijoi një organizatë jopërfituese, jopartizane, të quajtur "Environmental Teach-in".

Qëllimi kryesor i ngritjes së shoqatës ishte "të forcojmë çështjet e mjedisit, nëpërmjet dialogut politik në të gjithë vendin".

Po në dhjetor 1969, Senatori Nelson përzgjodhi një 25-vjeçar për të drejtuar organizatën, Denis Hayes, i cili anulloi planet për vazhdimin e Studimit për Legjislacionin në Universitetin e Hawardit dhe filloi punën për hartimin e planeve për të inaguruar Ditën e Tokës.

Një nga lëvizjet më të zgjuara në strategjinë e Hayes, konsiderohet blerja e një faqeje të "New York Times" në Shkurt 1970, ku u njoftua lajmërimi se në 22 Prill 1970 banorët e të gjitha Shteteve të Bashkuara duhet të demostronin për një mjedis më të pastër. Rreth 20 milion amerikanë morën pjesë në demostratën mjedisore, që u quajt "Dita e Tokës".

Publikuar: 21.04.2009 | 07:44
Lexuar: 21055 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
ledion llaha (23/02/2010 19:34:00) Perse kaq i paket ky informacion, ky duhet te ishte shume me i zgjeruar sepse ka te bej me token, vendin ku ne jetojme.Por ne Shiqiperi nuk ekziston kjo feste edhe pse thuhe qe ka filluar te festohet qe nga viti 2002. Faleminderit per mirkuptimin Me dashmirsi Ledion Llaha
shkodran (22/04/2010 19:23:43) perse ne te gjith shtetet nuk festohet kjo dit e madhe kjo dit kur u furmua "TOKA"
kosovar (27/04/2010 13:23:09) sa per kosov kjo dit festohet edhe duhet te ket me e zgjeruaar
akrepponari (23/01/2011 15:44:09) kjo dit esht dita me e shenuar
elton (27/02/2011 13:48:21) une mendoj se ne kete dite ne te gjithe duhet te riciklojme letra dhe te bejme gjera te dobishme per token
sara (27/02/2011 18:00:18) ne kete dite une mendoj se duhet qe te gjith te ndihmojm me pastrimin r ambientit
gresa (26/03/2011 11:41:48) mendoj se ne ket dit te gjith duhet ta pastrojm ambientin te mbjellim lule ,fidane ...
nora (14/04/2011 11:59:05) ju lutem te na jepni informacione me shume
lirim (19/04/2011 18:18:38) kjo dit festohet per token
kiki (21/04/2011 14:39:25) Ju lutem na jepni me shum informacione lidhur me DITEN E TOKES sepse ne jetojm ne ne tok dhe deshiroj te lexoj me shum hollsira rreth kesaj dite.
xharije cara (21/04/2011 18:27:33) une punoj ne UBT e ka vite q
endrit beqiraj (22/04/2011 07:15:03) eshte shume bukur qe te mbillen lulet per diten e tokes
enerisa (24/04/2011 21:44:50) kjo eshte nje dite shume e rendesishme sepse lidhet drejtperdrejt me jeten tone , ne duhet te mendojme seriozisht per mjedisin
jonida (20/03/2012 15:50:02) "dita e tokes " eshte nje dite e vecante per te gjithe S hqipetaret
mehmet (27/03/2012 13:34:36) ma shume komente qitni
frenkli (04/04/2012 18:03:02) un mendoj se ne kete dit te gjith duhet te rrine ne teshpi dhe te shijojn gjumin e embel qe aq shum e deshirojm
halil (10/04/2012 10:43:45) mendoj qe kjo dite te sherbeje per me shume pergjegjesi nga ana e qytetareve
Krista (18/04/2012 17:16:39) Kot eshte kjo dite ne Shqiperi...per ate zot,a s'e shikoni mbipopullimin e plehrave??? Pse genjen veten Shqiperia me kete dite njehere????Mekete kryeminister kot qe kemi,sic eshte Sali Berisha,plehrat s'do te zhduken kurre,madje as per 22 prill...
Linda (18/04/2012 17:18:37) KOT E KA SHQIPERIA KETE DITE,SALI BERISHA GJITHNJE E KA PRISHUR MJEDISIN,ASNJEHERE SI KA HEQUR PLEHRAT NE SHQIPERI..PFFFF KRYEMINISTER KOTI,NA MBYTEN PLEHRAT...
lepurushja dinake (20/04/2012 19:56:51) Mua me pelqen edhe pse eshte shume e shkurter.Kjo dite duhet festuar nga te gjithe sepse toka na mban ne dhe ne duhet ta mbajme ate
lola (22/04/2012 20:36:24) me shume informacione ju lutem!!!!Pak me shume !
eljena ena (15/05/2012 12:14:14) kjo eshte dita me e rendesishme per Shqiperine
dzfcc d (11/02/2013 19:18:24) awd ad c dwd f ef wdwtoka
Ma rli (18/03/2013 23:26:58) Toka eshte Nena e te gjitha te mirave materiale qe posedon soqeria njerezore deri sot,prandaj duhet qe shoqeria njerezore te ndergjegjesoet per shfrytezimit racional te saj per arsyen kryesore te rritjes galopante te popullsise se Planetit.
xhela (01/04/2013 15:59:02) Tė ruajmė tokėn si syt evet ,sepse skemi plnet rezervė!
ani (04/04/2013 18:39:04) me shume,info
elba.elba (20/04/2013 19:36:21) dita ndekombetare e tokes esht nje dit e veqnt per shqi[etaret ta ruaj ambientin ton ta ruajm roken tok e gjithqka te mira qe ka toka apo kosova jon gjithadhtu duam ta rujm vendit ton ketu ku jemi lindur dhe rritur pra sa me shum gjelberime ne kosoven ta mbajm besoj se do ta beni kete me suksese te gjitheve
valentino perzefi (22/04/2013 12:53:57) mendoj qe ne kete dite njerezit duhet te perkushtohen me shume per TOKEN
valentino perzefi (23/04/2013 11:57:55) njerezit duhet te kene perkushtim dhe ditet e tjera
shpetim (24/04/2013 10:54:57) dita ndekombetare e tokes esht nje dit e veqnt per shqipetaret ta ruaj ambientin ton ta ruajm roken tok e gjithqka te mira qe ka toka apo kosova jon gjithadhtu duam ta rujm vendit ton ketu ku jemi lindur dhe rritur pra sa me shum gjelberime ne kosoven ta mbajm besoj se do ta beni kete me suksese te gjitheve
lorenco bega (09/04/2014 13:59:43) kot fare kjo dita e tokes
ergert (22/04/2014 16:20:27) duhet te ishte me e zgjeruar sepse ka te flase per roken tone .Faleminderit per mirkuptinin .Nga Ergert Almuca
ina (28/04/2014 17:20:51) hfxxxxxxxxxxxxxxtrrrrrrrrrrhbfbbbbbbxddd ddddjh
cuni nevrik (12/03/2015 17:20:24) shum kureshtare kjo dita tokes
ramadan (01/04/2015 16:33:46) cfare eshte kjo nuk kuptohet asgje.sikur ta benit me mire do e kisha marre 10 .
doruntina (22/04/2015 10:05:03) komenti im pė kėtė ditė dhe tė gjithave ditėve ėshtė qė jo vetėm nė kėtė ditė tė pastrohet por duhet tė pastrohet nė ēdo ditė tė mundur sepse pastėrtia ėshtė gjysma e jetės sė njeriut andaj ruajeni ambijentin nė ēdo ditė por edhe nė ēdo orė.Ambijent i pastėr jetė e lumtur pėr tė gjitė ne qė e duam natyrėn dhe mjedisin
ljbjj (07/03/2016 20:35:01) kot fare hhhaergtsrgyeyg
dorjana (22/04/2016 08:42:49) dua me shume informacion

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime