E premte, 25.05.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Projekti PEG partneriteti per krijimin e vendeve te reja te punes eshte projekt i UNDP`se i financuar nga Qeveria e Norvegjise si pjese e procesit te decentralizimit, do t`ju ndihmohet komunave qe te risin punesimin, standardin, te ardhuarat dhe zhvillimin ekonomik ne nivel vendor.
Zhvillimi ekonomik lokal
Zhvillimi ekonomik lokal eshte proces ne te cilen komunat tentojne te permiresojne dhe zhvillojne kualitetin e jetes se banoreve te tyre nepermjet krijimit te momenteve te reja ne mireqenien ekonomike dhe shoqerore. Keto qellime arihen nepermes:
- promovimit te bizneseve te vogla dhe te mesme lokale;
- Shfrytezimi i resurseve dhe potencialeve natyrore dhe njerezore;
- Zvogelimi i te papunesuarve nepermjet krijimit te vendeve te reja te punes nepermjet investimeve te reja nga vendi apo nga jashte;
- Permiresimi dhe zhvillimi i infrastruktures lokale;
Zyra per zhvillim ekonomik i kryen edhe keto pune:
- udheheq politiken ekonomike lokale;
- planifikon zhvillimin e pergjitheshem ekonomik lokal;
- percakton prioritetet zhvillimore dhe strukturale;
- pergatit programe dhe propozime te masave per perkrahjen e ndermarjeve te vogla dhe te mesme;
- pergatit analiza, te dhena statistikore dhe raporte periodike per nevojat e komunes;
- bashkepunon me organizatat nderkombetare dhe shoqata joqeveritare te qytetareve;
- mer pjese ne pergatitjen e informatorit komunal, broshurave, bulletinave dhe te tjere;

Ne zyren per zhvillim ekonomik ne Komunen e Tetoves, ne tre mujorin e fundit jane realizuar dy projekte dhe ate:
1. Projeki EMY
2. Projekti PEG Partneriteti per krijimin e vendeve te reja te punes

1. Projeki EMY eshte projekt i Ministrise se Punes dhe politikes Sociale dhe UNDP, financuar nga Ministria e Punes dhe Politikes Sociale dhe Qeveria e Norvegjise me theks per permbajtje te kuadrove te reja te papunesuara me shkollim te larte me qellim qe te pershtaten kapacitetet e tyre per nevojat e tregut dhe testimi i nismave inovative per krijimin e kushteve per papunesime te perhershme ne tregun lokal te punes. Projekti u dedikohet te papunesuarve me shkollim te larte te regjistruar ne qendrat per punesim.
Me kete projekt jane punesuar 30 persona prej te cileve 3 ne institucionet shteterore dhe 27 ne ndermarjet private.

2. Projekti PEG partneriteti per krijimin e vendeve te reja te punes eshte projekt i UNDP`se i financuar nga Qeveria e Norvegjise si pjese e procesit te decentralizimit, do t`ju ndihmohet komunave qe te risin punesimin, standardin, te ardhuarat dhe zhvillimin ekonomik ne nivel vendor. Grupet kryesore qellimore te PEG`ut jane personat e papunesuar dhe personat qe jane shfrytezues te ndihmes sociale.
Ne kete projekt nga ndermarjet qe kane aplikuar jane zgjedhur 2 ndermarje te cilet kane punesuar nga 5 persona.


Publikuar: 13.10.2008 | 16:40
Lexuar: 4169 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime