E enjte, 29.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Shkencëtarët e Universitetit të Bristolit kanë izoluar në venat e zonës së bulbit të trurit proteinën JAM 1 dhe kanë zbuluar që ajo ka karakteristikat për të bllokuar rruazat e bardha, duke shkaktuar ndezjen e mureve dhe të venave.
Ja kush e shkakton tensionin e gjakut!


Mbi 600 milionë persona vuajnë nga sëmundja e hipertensionit ose ndryshe tensionit të lartë. Prej vitesh shkencëtarët po studiojnë për të gjetur shkaqet dhe tani mund të jenë në rrugë të mbarë.

Një ekip shkencëtarësh britanikë mendohet së kanë identifikuar në një zonë të trurit një proteinë të quajtur JAM 1 që mund të jetë shkaku i hipertensionit arterial.

Shkencëtarët e Universitetit të Bristolit kanë izoluar në venat e zonës së bulbit të trurit proteinën JAM 1 dhe kanë zbuluar që ajo ka karakteristikat për të bllokuar rruazat e bardha, duke shkaktuar ndezjen e mureve dhe të venave.

Kjo mund të çojë në një alternim të qarkullimit të gjakut, sepse redukton dërgimin e oksigjenit në tru duke shkaktuar anozinë. Dhe është pikërisht kjo gjendje e zonës së bulbit që mund të jetë shkaku i origjinës së tensionit të lartë.

Përfundimet e para të këtij studimi deklarojnë se tensioni i lartë mund të jetë më shumë problem i trurit sesa i zemrës.

Publikuar: 19.04.2011 | 11:39
Lexuar: 2504 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
Emiri (28/01/2013 09:27:28) MIRDITA .
Pytje:jam Emiri nga Ferizaji tensioni eshte shum i nalt shpesh me rrin 160/100 jam 31 vjeqar ne familje nuk e kam kerkan me tension ju lutemi a kah naj mundesi qysh muna me zbrit tensionin punen un ku punojkam shum shtrespor jo fizikisht e lodhshem punoj jasht ne perendim kshilla juve nashta me ndihmon .

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime