E diel, 25.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Aeroplani, i cili fluturoi të premten në mëngjes nga Zvicra, ateroi rreth orës 22 sipas kohës lokale dhe me këtë përfundoi fluturimi i parë ndërkombëtar i fluturakes eksperimentale zvicerane.
Aeroplani i parė  me energji dielliore, ateroi nė Bruksel


Aeroplani i parë në botë, i cili qarkullon me ndihmë të energjisë së diellit, ateroi mbrëmë në aeroportin "Zeventem" në Bruksel.

Aeroplani, i cili fluturoi të premten në mëngjes nga Zvicra, ateroi rreth orës 22 sipas kohës lokale dhe me këtë përfundoi fluturimi i parë ndërkombëtar i fluturakes eksperimentale zvicerane.

Krahët e aeroplanit janë të ngjashëm si "Erbas" A340, një ndër aeroplanët më të mëdhenj për udhëtarë në botë, por peshon mezi 1.600 kilogramë.

Ai fluturon me katër motor elektrikë me kapacitet të përgjithshëm prej 10 fuqi të jonit dhe vetëm me ndihmë të energjisë, të grumbulluar nga Dielli përmes 1.200 foto qelizave.

Publikuar: 15.05.2011 | 09:19
Lexuar: 1488 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime