E diel, 25.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Partitë që garojnë në zgjedhjet e 28 qershorit, kanë nxjerrë ditën e djeshme listat e tyre zyrtare. Vetëm demokratët dhe socialistët kanë vendosur të zyrtarizojnë emrat përpara se të mbyllet afati zyrtar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.
Listat e deputetėve qė garojnė mė 28 qershor

Partitë që garojnë në zgjedhjet e 28 qershorit, kanë nxjerrë ditën e djeshme listat e tyre zyrtare. Vetëm demokratët kanë vendosur të zyrtarizojnë emrat përpara se të mbyllet afati zyrtar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Por në PS evidentohet se janë hequr disa nga politikanët aktualë. Ndërkohë që në PD kryesia e ngushtë duket se ka zyrtarizuar pjesën më të madhe të emrave. Dje në mesditë Edi Rama është parë në Rogner me Ben Blushin, por edhe pse patën takim së bashku, Blushi e komentoi thjesht “një kafe” dhe jo një bisedë për listat e depuetetëve.

Ndërkohë që partitë e tjera, duke përfshirë LSI, G99, e Polin e Lirisë i kanë zyrtarizuar dhe i kanë dërguar listat pranë KQZ. Mes të kandiduarve, ka edhe politikanë, edhe profesorë, edhe biznesmëneve, por edhe njerëz që vijnë nga bota e artit. Gjithçka pritet të marrë formë mesditën e sotme, kur KQZ të shpallë publikisht të gjitha rezultatet.


Lista e PD-së, Berisha prezanton kandidatët

Ora: 20:10- Pak minuta para se ora të shënonte 20:00, që ishte caktuar si afati i fundit nga KQZ, kryeministri Berisha në një konferencë për shtyp ka paraqitur vetë 140 emrat me të cilët PD do të kërkojë një mandat të dytë në 28 qershor. Në listë vihet re përfshirja e shumë emrave të rinj. ndërsa një pjesë e përkrahësve të presidentit Topi, ose nuk janë përfshirë në këtë listë, ose ka një pikëpyetje të madhe për fitoren. Në listë nuk janë përfshirë Prec Zogaj, Aleksandër Biberaj ndërsa jane edhe dy emra të PBDNJ-së, Spiro Ksera dhe Kosta Barka.

“Lista e fitores së njëjtë me atë të vitit 1992” e ka komentuar vetë Berisha këtë listë.

Berisha e ka nisur fjalën e tij duke e konsideruar publikimin e listës së kandidatëve si një cast solemn të kryesisë së Partisë Demokratike. Duke renditur arritjet e vendit në këto katër vite, kreu demokrat ka quajtur koalicionin e majtë si koalicion të humbjes, madje theksoi se Partinë Socialiste e pret disfata në zgjedhje.
“Në këtë moment solem ky akt solem i imi dhe kryesisë së PD ndodh jo vetëm pas rezultateve të mëdha dhe historike, vjen pasi shqiptarët e panë dhe e përpjetuan, e ndjenë se me ne sëbashku u anëtarësuam në NATO, me ne sëbashku firmosëm MSA-në dhe paraqitëm kërkesën për statusin e kandidatit në BE” , theksoi Berisha.
Kryeministri ka shtuar gjithashtu se Partia Demokratike shkon në zgjedhje me një kryesim në qarqet kryesore të vendit.
“Hyjmë në zgjedhje me një avantazh prej 40 mijë votash në proporcionalin rajonal. 139 mijë vota kishte PD, 106 mijë PS-ja” tha kreu demokrat.

LSI publikon listën e kandidatëve

Lëvizja Socialiste për Integrim ka bërë publike listën me emrat e kandidatëve, me të cilët do të shkojë në zgjedhjet e 28 qershorit, duke garantuar se në këtë listë renditen kandidatë të cilët përfaqësojnë vlerat më të mira.
LSI siguron qytetarët shqiptarë se koalicioni me të cilin ajo do të garojë, do të jetë një koalicion i denjë dhe në konkurrencë të plotë me koalicionet e tjera. Në Tiranë listën e kryeson lideri i LSI, Ilir Meta ndërsa pjesë e saj, si në kryeqytet ashtu edhe në të tjera qarqe janë figura të njohura të partisë.

PS 8 ore me vonese depozitoi listën e kandidatëve për deputetë

Partia Socialiste depozitoi sot në mëngjes në Komisionin Qëndror Zgjedhor listën e kandidatëve për deputetë.
Zëdhënësi i KQZ-së Leonard Olli konfirmoi se lista është depozituar në orën 7.50 minuta.

Nuk dihet ende qëndrimi që do të mbajë Komisioni Qëndror Zgjedhor në lidhje me shkeljen e afateve kohore të dorëzimit të listës së kandidatëve nga Partia Socialiste. Zëdhënësi i KQZ, Leonard Olli deklaroi se listat e kandidatëve janë në drejtorinë juridike ku po kontrollohet dokumentacioni

Burime brenda KQZ-së bëjnë të ditur se KQZ do të dalë me një qëndrim gjatë mbledhjes që është parashikuar të
zhvillohet në orën 10.00.

Në rend dite të kësaj mbledhjeje është shqyrtimi i projekt - vendimit: “Për mbledhjen, administrimin dhe publikimin e informacionit për procesin e numërimit të votave për zgjedhjet për Kuvendin 2009” , Shqyrtimi i projekt - vendimit: “Për kohën e transmetimit për partitë politike në TV Publik”
REAGON PS
Genc Gjoncaj përfaqësuesi socialist në KQZ i cili dorëzoi dhe listën e 140 kandidatëve tha se vonesa ishte për “shkaqe teknike”. Konkretisht sipas tij vonesat kishin të bënin me plotësimin e dokumentacionit të dosjes së secilit prej kandidatëve për deputetë.

Kandidatet PS

Në listë sic ishte paralajmëruar mungon emri i ish kreut PS, Fatos Nano dhe e kryetarit aktual, Edi Rama, i cili nese do
kandiddonte për një post në Parlamentin e ri, rrezikonte mandatin e kreut të Bashkisë së Tiranës Lista e kandidatëve të PS-së ka shumë emra të rinj, që hyjnë edhe për herë të parë në politikë dhe emrat e deputetëve socialistë që rikandidojnë.

Në qarkun e Tiranës, listën e 32 kandidatëve e kryeson një kandidate, ajo është Vasilika Hysi. Më pas vijnë Besnik Baraj e Kastriot Islami, Sajmir Tahiri, Fatmir Xhafaj, Andis Harasani, Ditmir Bushati, Namik Dokle Erisa Spiropali. Më pas vijnë Besnik Baraj e Kastriot Islami.

Në qarkun Durrës, listën me 13 kandidatë e kryeson Blendi Klosi, më pas vjen Rudina Seseri. Gramoz Ruci kandidon në qarkun e Fierit së bashku me Ermelinda Meksin dhe Piro Lutajn.

Në qarkun e Vlorës lista e 12 kandidatëve kryesohet nga Arben Isaraj, aktorja Luiza Xhuvani dhe Arben Malaj. Valentina Leskaj konkuron në qarkun e Elbasanit së bashku me Taulant Ballën. Ben Blushi, Pandeli Majko e Mimi Kodheli kryesojnë listën e 12 kandidatëve të qarkut Korcë.

Në qarkun Shkodër janë ermat e Ilir Beqes, Tom Doshit dhe Arta Gjonaj. Erion Brace rikandidon në qarkun e Beratit së bashku me Fidel Yllin e Marko Bellon.
Në Gjirokastër kandidon Arta Dade, e Vangjel Tavo. Në Dibër mes emrave të kandidatëve janë dhe Sadri Abazi dhe Qemal Minxhozi. Në Kukës kandidon Asllan Dogjani, Fatmir Hoxhaj dhe në Lezhë mes kandidatëve të tjerë edhe Gjok Jaku e Gjovalin Kadeli


Partia Demokratike depozitoi mbrëmë, pak minuta para se të skandonte afati listën me 140 kandidatët për deputetë.
Vetë kryeministri Berisha në një konferencë për shtyp bëri publik emrat e kandidatëve demokratë për zgjedhjet e 28 qershorit.Partia Demokratike e Shqiperise


Lista e plote e kandidateve për deputetë te PD


Qarku TIRANE

1. Sali Berisha
2. Aldo Bumci
3. Rajmonda Bulku
4. Majlinda Bregu
5. Gerti Bogdani
6. Bujar Nishani
7. Gent Strazimiri
8. Florion Mima
9. Ilir Rusali
10. Myqerem Tafaj
11. Luan Skuqi
12. Tritan Shehu
13. Viktotr Gumi
14. Arben Imami
15. Lajla Pernaska
16. Vath Tabaku
17. Jorida Tabaku
18. Edit Harxhi
19. Altin Nfroqi
20. Kastriot Sulko
21. Galip Ramadhi
22. Taulant Bino
23. Ermal Domi
24. Gjergj Bojaxhi
25. Indrit Fortuzi
26 Arben Qirjako
27. Ferdnand Shehu
28. Jera Kruja
29. Arta Sakja
30. Migena Reci
31. Keltis Kruja
32. Ylber Vata

Qarku LEZHE

1. Edi Paloka
2. Mark Marku
3. Paulina Hoti
4. Gjoke Vuksani
5. Gjovalin Prenga
6. Zef Gjoka
7. Margarita Trashaj

Qarku VLORE

1. Astrit Patozi
2. Ardian Kollozi
3. Leonard Demi
4. Kreshnik Cipi
5. Kosta Barka
6. Lauretea Bejkosala
7. Bujar Leskaj
8. Glori Husi
9. Nexhmije Xhuveli
10. Agro Gjini
11. Elsa Gjini
12. Lorena Imeri

Qarku GJROKASTER

1. Genc Ruli
2. Spiro Ksera
3. Arben Culli
4. Teuta Kalemi
5. Pellumb Pecani

Qarku BERAT

1. Genc Pollo
2. Mehmet Xheka
3. Lefter Maliqi
4. Thoma Rumnici
5. Bujar Hoxha
6. Miranda Haxhia
7. Dhori Kule
8. Edi Poni

Qarku DIBER

1. Jemin Gjana
2. Sherefedin Shehu
3. Bedri Hoxha
4. Selami Xhepa
5. Mirjana Bulku
6. Idriz Xhumara

Qarku KUKES

1. Flamur Noka
2. Besnik Dusha
3. Fatos Hoxha
4. Evelina Koldashi

Qarku DURRES

1. Ferdinand Xhaferri
2. Albana Vokshi
3. Gazmend Oketa
4. Ylli Lama
5. Osman Metalla
6. Eduart Halimi
7. Igli Cara
8. Ndricim Babasi
9. Sami Gjergji
10. Liljana Kola
11. Eglantina Bekteshi
12. Dardan Domi
13. Besa Qesja

Qarku FIER

1. Sokol Olldashi
2. Ilir Bano
3. Mesila Doda
4. Enkeljd Alibeaj
5. Vasillaq Ngresi
6. Fatos Beja
7. Eno Bosdo
8 Blerim Koreshi
9. Ramadan Krasniqi
10. Ferdinand Murati
11. Daut Sulaj
12. Vasilika Hysi
13. Majlinda Verria
14. Stravri Ristani
15. Nevila Bami
16. Suzana Numani

Qarku KORCE

1. Ridvan Bode
2. Gjergji Papa
3. Ledina Ajolli
4. Edmond Spaho
5. Fatbardh Kadilli
6. Ismail Hoxha
7. Elfrida Zefi
8. Jonela Spaho
9. Eduart Ypi
10. Alfred Gega
11. Niko Dudo
12. Zinet Shaholli

Qarku ELBASAN

1. Lulzim Basha
2. Ardian Turku
3. Adriana Gjoni
4. Rrahim Cota
5. Dashnor Sula
6. Luciano Boci
7. Sybi Hida
8. Aurel Bylykbashi
9. Bexhet Uruci
10. Mimoza Hasekiu
11. Blerina Copja
12. Erind Bakalli
13. Valdete Kongoli
14. Qamil Dika

Qarku SHKODER

1. Jozefina Topalli
2. Astrit Bushati
3. Arenca Trashani
4. Gezim Dibra
5. Gjok Uldedaj
6. Paulin Sterkaj
7. Ndue Paluca
8. Xhovalin Cuni
9. Ramiz Cobaj
10. Shpresa Tepelia
11. Fatbardh Spahia
Lista e plote e 140 kandidatëve për deputetë të PS


Qarku TIRANE

1. VASILIKA HYSI
2. BESNIK BARAJ
3. KASTRIOT ISLAMI
4. SAIMIR TAHIRI
5. FATMIR XHAFAJ
6. ANDIS HARASANI
7. DITMIR BUSHATI
8. EGLANTINA GJERMENI
9. NAMIK DOKLE
10. ENKELEJDA SHKRELI
11. EDUARD SHALSI
12. XHEMAL QEFALIA
13. DASHAMIR PEZA
14. ILIR GJONI
15. ARTAN GAÇI
16. AURON TARE
17. ELISA SPIROPALI
18. ARTAN LAME
19 SEFER DERVISHI
20 BLEDAR ÇUÇI
21 IBRAHIM KALEMI
22 SHPËTIM CAMI
23 NAIM ASLLANI
24 MEHMET HASALAMI
25 DIANA NDRENIKA
26 SOKOL KRAJA
27 SULË CARA
28 GERTA VLUBONJA
29 ILIRJAN MIHALI
30 BLEDAR DORACAJ
31 GERT JANAQI
32 ABDYL SARJAQarku DURRES

1. BLENDI KLOSI
2. RUDINA SESERI
3. HAZIR GASHI
4. GAZMIR BIZHGA
5. KLODIANA SPAHIU
6. GJON BARDHI
7. EDISON KONOMI
8. ALI DOBROSHI
9. ISMAIL DANI
10. GAZMEND KABASHI
11. ROLANT XHELILAJ
12. LEDION LAKO
13. GËZIM AGASIQarku FIER

1. GRAMOZ RUÇI
2. ERMELINDA MEKSI
3. ALBERT ÇAÇI
4. FATOS TUSHE
5. ARMANDO SUBASHI
6. BASHKIM FINO
7. ERVIN KOÇI
8. ARBEN ÇUKO
9. PIRO LUTAJ
10. ARION MUÇAJ
11. ANDUEL FATMIR XHINDI
12. BUJAR AVDULLA ÇELA
13. ALMA IQMET BEJTAJ
14. GENTIAN PTOLEM NUSHI
15. PAJTIM NEKI ISUFAJ
16. FREDI PANDI KOKONESHI


Qarku VLORË

1. ARBEN ISARAJ
2. LUIZA XHUVANI
3. ARBEN MALAJ
4. SHPETIM IDRIZI
5. ELTAR DEDA
6. FATMIR TOÇI
7. KOSTA BARJABA
8. MIRA SHEHU
9. GËZIM TUSHI
10. RAJMONDA GJONI
11. EDMOND LEKA
12. VALBONA DERHEMIQarku ELBASAN

1. VALENTINA LESKAJ
2. ILIR BEJTJA
3. SHEGUSH LIGORI
4. TAULANT BALLA
5. DAMIAN GJIKNURI
6. AGIM LEKA
7. SKËNDER HASA
8. KASTRIOT BELSHI
9. ARBEN KAMANI
10. ISA QATJA
11. ASTRIT HALILI
12. BUKUROSH MACI
13. NDRICIM HYSA
14. LULJETA DOLLANIQarku KORCE


1. BEN BLUSHI
2. PANDELI MAJKO
3. MIMI KODHELI
4. ALFRED DALIPI
5. ARBEN AHMETAJ
6. OLTA XHACKA
7. IRENA KALLCO
8. ARBEN RROKO
9. DEMIR AGASTRA
10. BASHKIM HAZISLLARI
11. TATIANA SELENICA
12. ILIR XHAKOLLIQarku SHKODËR

1. ILIR BEQJA
2. TOM DOSHI
3. NDUE KOLA
4. ASTRIT BECI
5. PAULINA HOXHA
6. HELIDON BELE
7. NIKOLIN DEDVUKAJ
8. FALMA FSHAZI
9. AGIM SHIMAJ
10. LUAN HETA
11. ARTA GJONAJ


Qarku BERAT

1. ERION BRACE
2. FIDEL YLLI
3. ERMONELA VELAJ
4. MARKO BELLO
5. EDUARD BEJKO
6. SELMAN HODAJ
7. ANILA AGALLIU
8. VALBONA ZYLYFTARI


Qarku GJIROKASTER

1. ARTA DADE
2. VANGJEL TAVO
3. ETHEM RUKA
4. ELVIRA SHAPLLO
5. KRISTAQ KRISTANIQARKU DIBER

1. SADRI ABAZI
2. QEMAL MINXHOZI
3. YLLI MANJANI
4. ULSI MANJA
5. HAMDIE BEQIRI
6. ADELINA FARRICIQarku KUKES

1. ASLLAN DOGJANI
2. FATMIR HOXHAJ
3. REXHEP UKPERAJ
4. TATIANA KERXHALIU

Qarku LEZHE

1. GJOK JAKU
2. GJOVALIN KADELI
3. ARMANDO PRENGA
4. NDREC DEDA
5. LUAN DALIPAJ
6. DAVE GJOKA
7. FRAN MARKULista e plote e kandidateve te LSIQarku TIRANE

Ilir Meta
Pellumb Xhufi
Erisa Xhixho
Ilir Dashi
Roland Celmeta
Sezai Rokaj
Luan Rama
Idajet Xeka
Matilda Merxhani
Sokol Dervishaj
Hasan Hoxha
Viron Bezhani
Pellumb Pipero
Edmond Hoxha
Pjeter Dema
Flamur Hysi
Alma Dyrmishi
Fatos Xhediku
Vjollca Lubonja
Alfred Bakalli
Mira Hoxha
Arben Terpollari
Endrit Braimllari
Agim Picaku
Saimir Ivziku
Ana Misha
Lutfi Lami
Maksim Lulo
Elona Guri
Kozeta Bracja
Rasim Allushi
Anila Feka

Qarku VLORE

Shkelqim Selami
Besjan Pesha
Gjergji Mano
Besnik Elezi
Harilla Thanasko
Valbona Anagnosti
Entela Rushiti
Pellumb Jaupaj
Pullum Qerimi
Natasha Koka
Bujar Allushi
Diana Murati

KUKES

Zef Cupi
Qemal Elezi
Erina Palushi
Hydajet Ponari

Qarku SHKODER

Sokol Axhemi
Sait Fishta
Nora Malaj
Sajmira Laci
Sytki Ndrecaj
Ndrek Rukaj
Vjollca Vucini
Bledar Bashi
Merion Rexha
Ylljon Hasanaj
Mark Ndou

Qarku KORCE

Petrit Vasili
Mishel Papakozma
Ilir Medini
Zamir Demiraj
Tomor Azis
Mirjeta Shkullaku
Jorida Romacka
Sami Muka
Robert Cekici
Mirela Kinolli
Ilir Palla
Aurora Bica

Qarku ELBASAN

Bujar Kllogjri
Pjerin Xhuvani
Enver Roshi
Rexhep Bica
Hamit Cota
Mimoza Trimi
Astrit Xhelili
Zenun Bullari
Dashamir Xhika
Zhaneta Cerma
Bledi Koci
Ardiana Kasa
Rovena Domi
Suela Sulkja

Qarku DIBER

Monika Kryemadhi
Agim Hysa
Ilir Balla
Bajram Krashi
Nazmi Kaja
Lutfije Meta

Publikuar: 20.05.2009 | 16:20
Lexuar: 5737 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime