E martë, 27.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Me rastin e Festës Kombëtare të Izraelit, "Art-link" dhe Konsullata e Nderit e Izraelit me bashkëpunimin e Bashkisë së Beratit dhe Durrësit, paraqesin në Muzeun Kombëtar, ora 18.30, filmin dokumentar "Nëse të gjithë do të silleshin si shqiptarët".
Njė dokumentar pėr shqiptarėt e hebrenjtė

I njohur dhe i vlerësuar në historinë e shkruar të hebrenjve, kontributi i familjeve shqiptare për mbrojtjen e tyre, vjen në një dokumentar.

Me rastin e Festës Kombëtare të Izraelit, "Art-link" dhe Konsullata e Nderit e Izraelit me bashkëpunimin e Bashkisë së Beratit dhe Durrësit, paraqesin në Muzeun Kombëtar, ora 18.30, filmin dokumentar "Nëse të gjithë do të silleshin si shqiptarët".

Ky dokumentar i kushtohet mbijetesës dhe shpëtimit të hebrenjve në Shqipëri. Afërsisht dy vjet më parë do të ishte pikërisht ambasadori amerikan në Shqipëri John L. Withers që do të shtronte pyetjen thelbësore se si do të kishte qenë njerëzimi nëse të gjithë do të ishin sjellë me hebrenjtë njësoj si shqiptarët.

Pikërisht përgjigjen e pyetjes se çfarë bënë shqiptarët për të përligjur një shqetësim të tillë tronditës kërkojnë realizuesit e filmit dokumentar: "Nëse të gjithë do të silleshin si shqiptarët", pjesë e një kërkimi pasuniversitar disavjeçar të gazetares dhe studiueses, Monika Stafa.

Realizimi i dokumentarit është bazuar mbi disa burime: shqiptare, amerikane, italiane, hebraike, gjermane, si dhe të dhëna të kulturës gojore, të mbledhura prej trashëgimtarëve të familjeve që patën një rol protagonisti në gjithë këtë histori. /Shqip/

Publikuar: 20.05.2009 | 05:41
Lexuar: 2596 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
luan fazliu (30/12/2009 03:25:23) Populli shqiptarė mendoj qė nga kohrat e hershme ka kultivuar siq e dimė tradita tė larmishme si:tradita e mikpritjes bujare ndaj mikut e ndonjėherė edhe tė armikut,tradita kulturore ,kėnge dasmash,erotike,elemente pagane, tolerancė fejtare,dhėnieje tė besės respektim tė diversitetit me fqinjtė etj. Kėtu qėndron mistika,se pėr qka e dallon me popujt e botės. Ne shqiptarėt me gjithė kritikat dhe autokritikat e shumta,koha na zbuloi karakterin tonė se shqiptarėt gjoja nuk janėpaqėdashės tė cilėn dėshirojnėtė na mveshin armiqtė e pėrbetuar tėkombit tonė mirėpo t'i lėmė kėto spekulime por t 'i pėrgjigjemi me zhvillim ekonomiko-kulturor e politikė mė tėpėrparuar tė kohės mė moderne.
Shqiptarėt i kanė tė ngulitura shumė vlera nėmbrand•sinė e tyre kėtė kanė ditur ta bėjnė edhe nė momente mėkritike .

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime