E premte, 30.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Një X i madh si sinonim i edicionit të dhjetë në ekran ka qëndruar vetëm disa sekonda përderisa organizatorët nuk i kanë rezervuar vetes ndonjë fjalim. Drejtorit ekzekutiv i festivalit, Aliriza Arenliu ka thënë se kjo është bërë me një qëllim.
Ka filluar edicioni X i ”Dokufestit”
Të shtunën mbrëma në Prizren ka filluar edicioni i dhjetë i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër, “Dokufest“.

Gjatë gjithë ditës së shtunë Prizreni ka funkcionuar si orkestër e madhe ku secili prej njerëzve e ka ditur rolin e vet. Numri dhjetë ka qenë kryesori në Prizren. Flamuj të vendosur në gjithë qytetin, posterët e mëdhenj me domethënien e numrit 10 ka qenë fytyra e Prizrenit.

Mikiste Boloni, një njëzet e pesëvjeçar nga Italia i cili studion regjinë e filmit ka qenë njëri ndër personat të cilët kanë ardhur në Prizren këtë javë.

“Është hera e dytë që vij. Kam qenë edhe vitin e kaluar dhe më ka pëlqyer shumë. Prandaj kam vendosur që të vij edhe këtë herë“, ka thënë Boloni.

Qyteti i cili për një javë shndërrohet në vendin ku artistë nga e gjithë bota bëhen bashkë për të parë filma tek kinemaja mbi Lumbardh, në Kala ose te Lidhja e Prizrenit ka gumëzhirë të shtunën gjatë tërë ditës. Regjisor, aktor e personalitete të njohura të kinematografisë kanë zbarkuar në qytetin e lashtë. Të përcjellë nga vullnetarët e festivalit, ata fillimisht janë rehatuar në hotele apo shtëpi të e vjetra të qytetit e më pas janë bërë bashkë në ceremoninë e hapjes së Festivalit “Dokufest“.

E ceremonia ka qenë po ashtu e veçantë. Viti jubilar nuk ka mundur të jetë sikur të tjerët. Një projektor i madh i vendosur në Kinemanë Lumbardhi në të cilën është shfaqur në retrospektivë moderne duke mos shfaqur pamje të filmave por vetëm fotografi të bazuara në traditë bashkë me lëshimin e disa balonave të bardhë në qiell, kanë qenë shenjat e hapjes solemne të festivalit.

Një X i madh si sinonim i edicionit të dhjetë në ekran ka qëndruar vetëm disa sekonda përderisa organizatorët nuk i kanë rezervuar vetes ndonjë fjalim. Drejtorit ekzekutiv i festivalit, Aliriza Arenliu ka thënë se kjo është bërë me një qëllim.

“Po e festojmë dhjetë vjetorin dhe ky është një edicion jubilar. Prandaj kemi vendosur që të mos flasim fare organizatorët”, ka thënë Arelnliu.

Hapjen e festivalit duke u prezantuar me emrat e tyre e kanë bërë katër vullnetarë të festivalit të cilët pasi janë prezantuar kanë thënë se “Festivalin po e shpallim të hapur“.

Rendi i është lënë projeksioneve për çka edhe ekziston festivali. Filmit“Nostalgia for the Light“ me regji të Patricio Guzman ka qenë ai që është shfaqur i pari në këtë edicion. Po të shtunën janë shfaqur edhe filmat “Bogota Change”, “Marathon Boy”, “The pipe”, “Detorit ëild city” dhe “You don’t like the truth”.

Publikuar: 24.07.2011 | 16:02
Lexuar: 1206 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime