E hënë, 26.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Catherine Heart, një pedagog dhe një autore e shumë hulumtimeve rreth fëmijëve, potencon disa rregulla bazë të cilat fillestarët por edhe nxënësit më të moshuar, duhet t’u nënshtrohen.
Rregullat e sjelljes nė shkollėShkruaja në shkollë, nënkupton edhe rregulla të reja të sjelljes dhe komunikim më ndryshe nga ajo që fëmijët janë mësuar në shtëpi apo në çerdhe fëmijësh. Fëmijët do ta kenë më të lehtë që të mësohen me rrethin dhe rregullat e reja që lidhen me shkuarjen në shkollë, nëse para fillimit të mësimit, prindërit ua sqarojnë atyre se si duhet të sillen në shkollë.

Catherine Heart, një pedagog dhe një autore e shumë hulumtimeve rreth fëmijëve, potencon disa rregulla bazë të cilat fillestarët por edhe nxënësit më të moshuar, duhet t’u nënshtrohen.

– Nxënësit të gjithë mësuesit, drejtorin, pedagogun, mirëmbajtëset e shkollës, rojën e objektit të shkollës, pra të gjithë ata që punojnë në shkollë, sa herë që takohen në klasë apo gjatë pushimit, duhet gjithsesi t’i përshëndesin.

– Ndërhyrja në fjalë në çerdhe fëmijësh apo në shtëpi, ende mund të tolerohet, por një diçka e tillë nuk është e lejuar në shkollë. Kur një nxënës dëshiron të thotë diçka, duhet të ngreh dy gishta dhe të presë derisa mësimdhënësi t’ia jap fjalën-.

- Në orën e mësimit nuk guxon të flasë me shokët, sepse në këtë mënyrë pengohet mësimi. Për bisedë dhe shoqërim, shërben pushimi-.

- Kur bie zilja për fundin e orës, nuk duhet bërë zhurmë, por në mënyrë të qetë duhet mbledhur gjërat dhe duhet të dalë jashtë klasës vetëm pasi mësuesja të dal e para-.

- Fëmijët duhet të mësohen që mos të përqeshin fëmijët që bartin syze apo kanë ndonjë të metë fizike-.

Publikuar: 25.09.2011 | 08:52
Lexuar: 13313 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
Shkurte (26/10/2011 16:51:34) Shum mirė , ju lumtė edhe e kini shum t'drejt qe sduhet ber zhurmė gjat mėsimit sepse pengon mėsimdhėnėsin ose klasėt e tjera.

- Ju Faleminderit pėr mirėkuptim.
sami halili (09/11/2011 13:57:07) ju lumt shum shume mir
jkhj (21/02/2012 19:46:03) kjkl
liridona (29/03/2012 12:34:55) rregullat si duhet te sillemi ne shkoll
liridona (29/03/2012 12:36:53) rregullat e sjelljes ne shkoll un dua ta di se si duhet mu sjell dhe un dua ti mesoj ato rregull
Lejla (30/03/2012 15:35:54) Mrekullueshem
Ju lumte
loris morina (09/09/2012 13:02:53) ju lumt nuk ka ku te skon me mir
Dea (17/09/2012 20:53:16) Shummm Bukuur..!! Keshtuu duhett te shkoni ne shkollė me kėto rregulla.!Sidomos duhett tu pėrmbaheni atyree.!! Mrekullueshemm Juu Lumtė..!!
dea (20/09/2012 17:29:47) !! JU LUMTE <<<>>>
lona (12/10/2012 19:48:00) shu,me mire
Teuta (03/12/2012 18:56:50) Shum mir ....?? !
shyhrete (23/01/2013 08:20:06) shum mir por ka edhe shum rregulla qe nx duhet ti permbahet
fatmagyl (28/01/2013 18:18:07) sa bukurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rregullat ne shkolol
mihane (18/02/2013 11:31:48) Kush jav kallzoj ketoo rregulla more pot k****a asnjo nuk duhet me mbajt hahhahahahahha hjg sa bukur rregullat ne shkollllllllll<3
daniela (15/03/2013 00:48:22) bravu keshtu duheni te silleni ne shkolle
daniela (15/03/2013 00:52:11) Ju lumte keshtu duhet te sillemi ne shkolle por edhe ne te gjitha aspektet e jetes ******Te Dua shoqja ime e dashur DANIELA******
sala (10/09/2013 17:46:13) ursd
olta (19/09/2013 19:59:37) shume te sakta po sa keq sepse vetem nje % e vogel e nxeneseve u permbahen ketyre rregullave
erlis (26/09/2013 07:46:57) rreglla shum te bukura sepse i dua shum erlis haklaj isniq
narcisa (30/10/2013 15:26:32) Keni menduar shume mire per rregullat e sjelljes ne shkolle sepse duhet te mesohen nxenesit se si duhet te sillemi ne klase ,me arsimtaret arsimtaret, shokun,shoqen etj.ju uroj sukses, qe po beni pune te ndershme per nxenesit dhe njeri prej tyre jam une.
arta (20/11/2013 14:42:01) Per mendimin tim ju keni vepruar shume mire ne shkolle eshe me tutje duhet qe ta vlersoni shkollen tuaj
kanita (20/11/2013 14:43:48) Keni vepruar shume mire per shkollen tuaj sepse ju gjysmen e dites e kaloni ne shkoll klm.....
Lejla (20/11/2013 14:45:42) ju prsh nga un lejla e shkolles Migjeni ju duhet qe ta ruani shkollen tuaj kiss e keni pre mua.....
neri (12/12/2013 16:57:49) te mesajm mire ne shkollen
sumea (12/01/2014 13:57:17) Rregulla e parė nė shkollė ėshtė tė mos i bėrtasim gjatė ores se mėsimit dhe se nuk duhet tė rrahemi me shokėt ose shoqėt e klasės. Nga unė Sumea Kelmendi

Faleminderit pėr mirkuptimin
jeta (20/01/2014 18:50:36) eshte gjeja me mir qe mund te beni sepse po na ndihmoni shum ne sjelljet tona
Aurita (06/02/2014 15:24:45) rregullat e shkolles jam gjerat me te mira per nje nxenes keshtu pra duhet zbatuar rregullat e shkolles
hadije (13/10/2014 10:02:57) leonora behar agron zhuniqi
Omer (16/11/2014 20:52:29) Rregullat jane gjeja me e mir per te gjithe njerezit femijet e te tjere. Nga une Omer Isufi
sinan (24/11/2014 14:46:30) ju lumte Rregullat e bejne jeten me te lumtur
mira (18/12/2014 20:40:00) jfdtsafgd
aurela gashi (19/03/2015 20:45:51) Shum Te bukura brravo
rina (11/09/2015 21:18:19) shum shum mir por diqka a ka nje mundesi te vetme qe nxenesat ti plotesojn keto ne kosov meqenese jam nga zvicrra por ne zvicerr rregulla te tjera ka perveq ketyre un jam ne pushim megjithese kurreshtja me beri qe te lexoj qao un shkruajta nga adressa ne kosov qao press te beheni me mir nga mjerimi
mira (04/04/2016 22:02:34) shume palidhje e pakeni bo si majmuna

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime