E enjte, 29.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Autori i disa prej veprave më në zë të letërsisë shqipe, si romanët “Shkëlqimi dhe Rënia e Shokut Zylo”, apo “Njeriu me Top”, falenderoi mysafirët nga Kosova për vlerësimin e bërë për punën e tij.
Cmim nga Kosova pėr Dritėro Agollin
Dritëro Agolli vlerësohet nga Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës dhe Shoqata e Shkrimtarëve “Jakup Ceraja” me qendër në Mitrovicë.

Një grup shkrimtarësh dhe artistësh të ardhur posacërisht nga Kosova, vizituan shkrimtarin në banesën e tij.

Ata e uruan Dritëro Agollin me rastin e 80-vjetorit të lindjës, si dhe i dorëzuan atij cmimin për krijimtarinë e vecantë letrare.

Autori i disa prej veprave më në zë të letërsisë shqipe, si romanët “Shkëlqimi dhe Rënia e Shokut Zylo”, apo “Njeriu me Top”, falenderoi mysafirët nga Kosova për vlerësimin e bërë për punën e tij.

Mbi 60 vjet krijimtari, vepra e Dritëro Agollit ka lënë gjurmë në historinë e kulturës shqiptare, por jo vetëm.

Për një kohë të gjatë ai ka qenë kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve, ndërsa veprat e tij janë përkthyer dhe lexuar në shumë vende të botës.

80-vjetori i Agollit u kremtua më 13 tetor, në një ceremoni të mbajtur në selinë e Akademisë së Arteve, ku u vlerësua maksimalisht figura e tij.

Ndërsa një ditë më vonë, shkrimtari i madh e festoi atë me deputetët e Partisë Socialiste, të cilëve u ofroi këshillat e tij për rolin e opozitës.

Publikuar: 25.10.2011 | 12:48
Lexuar: 1922 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
lori (04/05/2014 11:15:26) dritero agolli eshte nje shkrimtar qe i meriton te gjitha cmimet bravo i qofte.

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime