E diel, 25.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Projekti i ri i planifikimit ka objektiv një kryeqytet të shndërruar në Qytet të Bardhë (White City). Një infrastrukturë e re po ndërtohet dita-ditës në vend, më shumë rrugë, parqe, sistem qarkullimi, kanalizime të reja dhe linja interneti.
Arkitektura moderne, Dubai ka tashmė njė rival tė fortė, Azerbajxhanin
Azerbajxhani po përpiqet t’i marrë Dubait kurorën e mbretit të arkitekturës moderne. I njohur më parë si Qyteti i Zi, për shkak të ndotjes nga nafta, kryeqyteti Baku po përjeton një transformim të madh.

Horizonti i qytetit po mbulohet çdo ditë e më shumë me ndërtesa të mrekullueshme, që nga TV Tower deri te kullat pothuajse të përfunduara Flame Towers.

Projekti i ri i planifikimit ka objektiv një kryeqytet të shndërruar në Qytet të Bardhë (White City). Një infrastrukturë e re po ndërtohet dita-ditës në vend, më shumë rrugë, parqe, sistem qarkullimi, kanalizime të reja dhe linja interneti.

Një pikë e re referimi do të jetë Hotel Gjysmëhëna (Hotel Crescent), një ndërtesë 33-katëshe në formë hëne të kthyer kokëposhtë në brigjet e detit Kaspik.

Hoteli pritet të përfundojë në vitin 2015, ndërsa një tjetër projekt i ngjashëm me emrin Hotel Hëna e Plotë (Full Moon Hotel) është propozuar për t’u realizuar.
 Arkitektura moderne, Dubai ka tashmë një rival të fortë

Sipërfaqja 220 hektarëshe, e cila më përpara ka qenë një qendër magazinimi për industrinë, po bëhet gati për t’i lënë vendin ndërtimit të zyrave, hoteleve, shtëpive dhe qendrave të shërbimit për 50 mijë banorët e Bakut.

Firma koreano-jugore e arkitekturës, Heerim Architects and Planners, ka fituar tashmë garën ndërkombëtare për të marrë në dorë zhvillimin e mëtejshëm në zonën e Hotel Crescent.

Kjo përfshin ndërtimin e zonës së gjysmëhënës dhe ndërtesës 38-katëshe të Kompanisë Shtetërore të Naftës së Republikës së Azerbajxhanit.

“Azerbajxhani ka vullnetin dhe potencialin e bazuar në rritjen e lartë ekonomike për t’i dhënë një vend të madh arkitekturës moderne”, ka thënë zëdhënësi i Heerim.

“Shumë klientë në Azerbajxhan po kërkojnë çdo ditë e më tepër dizajnin kreativ për ndërtesat e tyre. Kjo do të sjellë avantazhe të mëdha për zhvillimin në shkallë vendi”, ka shtuar zëdhënësi i kompanisë.

Projekti “Qyteti i Bardhë” mund të mos shndërrohet plotësisht në një konkurrent të fortë për pushtetin që ka Dubai, por Azerbajxhani ka dëshmuar se i është përkushtuar ëndrrës për ta shndërruar vendin dhe kryeqytetin e tij në forca nuk mund të lihen mënjanë.
 Arkitektura moderne, Dubai ka tashmë një rival të fortë

Publikuar: 18.11.2011 | 15:20
Lexuar: 5866 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
idriz (26/05/2012 23:05:49) kjo eshte nje mrekulli cka ka ndertu njeriu

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime