E mërkurë, 28.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Bozholeja çdo sezon vjeshtor lëshohet në shitje në të enjten e tretë të muajit nëntor, ndërsa si brent francez festohet krahas shumë vendeve frankofone dhe në jofrankofone.
Festa e Bozholesė sė Re - traditė franceze pėr prezantimin e verės sė re
Nën mbështetjen e Qendrës kulturore franceze nga Shkupi gjatë ditës së djeshme u mbajt Festa Bozholeja e Re.

Manifestimi, i cili ka për qëllim që ta prezantojë këtë verë të re me cilësi të lartë, me shije të frutave, para publikut vendor dhe të prezantohet një traditë e bukur dhe shumëvjeçare franceze, për të hapur e shpalli ambasadori i Francës, Zhan-Klod Shlumberzhe.

Bozholeja çdo sezon vjeshtor lëshohet në shitje në të enjten e tretë të muajit nëntor, ndërsa si brent francez festohet krahas shumë vendeve frankofone dhe në jofrankofone.

Shënimi i sivjemë vijon pas pauzës disa vjeçare, ndërsa u ndoq me solemnitet të përshtatshëm, gjatë kohës së të cilës dy persona me merita për afirmim të lidhjeve midis Francës dhe Maqedonisë do të hyjnë në rendin e Bozholes së Re. Ata janë Dimitar Pavlevski, menaxher i "Ideal Shipka" dhe Aleksandar Buçkovski menaxher i "Fantinel".

Për ceremoninë e pranimit të anëtarëve të rinj në rendin e Bozholesë së Re, të përcjell me muzikë dhe koreografi të përshtatshme nga Franca erdhën katër shoqërues të Bozholes së Re.

Publikuar: 20.11.2011 | 18:37
Lexuar: 1695 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime